Katar’ın Özeli Er-Rayyan Stadyumu Büyük Bir Törenle Açıldı

Katar’da 2022 Dünya Kupası’nın en büyüklerinden kabul edilen er-Rayyan Stadyumu, Büyük Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani’nin gelmesiyle açıldı. Katar’ın Milli Günü şenlikleri ile eş zamanlı meydana getirilen açılış, stadyumda Katar Emir Kupası mücadelesi As-Sadd ile El-Arabi ekiplerinin karşı karşıya geldiği final maçının yapılması ile icra edildi.

Katar Emiri Al Sani tarafınca meydana getirilen açılışa aynı zamanda, Asya Olimpiyat Konseyi Başkanı Şeyh Ahmed el-Fahd ile FIFA Başkanı Gianni İnfantino da katıldı.

Açılış, stadyumun tribünlerinde oturan 20.000 izleyici ile yeni tip Kovid-19 krizi patlak vermesinden itibaren en kalabalık ortak etkinlik olarak kayda geçti.

Orta Doğu’da Dünya Kupası’na ev sahipliği meydana getirecek ilk katılımcı olan Katar, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) pandemisine karşın 2022 FIFA Dünya Kupası hazırlıkları nedeniyle stat inşaatı, metro inşası, otel kapasitelerinin ciddi derecede fazlalaştırılması ve altyapı hizmetleri şeklinde çalışmalarına devam ediyor.

2022 FIFA Dünya Kupası, 21 Kasım 2020 -18 Aralık 2022 tarihleri arasında Katar’ın ev sahipliği eşliğinde yapılacak.

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani’yi tanıyalım

İngiltere’de eğitimini tamamlayan Katar Emiri,  Harrow School’a ve 1998 senesinde mezun olduğu Sandhurst Kraliyet Askeri Akademisi’ne ve Sherborne School’da eğitim görmüştür.

Aynı sene Katar Silahlı Kuvvetleri’nde teğmen olarak vazife yapmıştır. Katar Ulusal Olimpiyat Komitesinde başkanlık da yapan, Katar Silahlı Kuvvetleri Komutan Yardımcılığı görevini üstlenen, Yüksek Öğretim Konseyi Başkanlığı ve2022 FIFA Dünya Kupası Organizasyonu Komite başkanlığı da yapan Katar’ın en devasa servet fonu olarak kabul edilen Katar Yatırım Otoritesi başkanlığı da dahil olmak suretiyle fazlaca kritik görevler üstlenmiştir.

Ülke yönetimini bıraktığındaki açıklaması

Babası Şeyh Hamad, 2013 senesinde oğluna ülkesinin yönetimini bırakırken şu lafları söylemiştir: “Milletimizin tarihinde yeni bir sayfa açmanın ve yenilikçi fikirleri ile yeni neslin mesuliyet üstlenmesinin tarihi geldi.

İktidarı Şeyh Tamim Bin Hamad Al Tani’ye devrediyorum. Bu vazife için emin olduğuna eminim”. Katar’ın yönetimini 1995’te kansız bir darbeyle dedesinden yakalayan babası Şeyh Hamad Bin Halife Al Tani’nin tahta geçmesinden itibaren devlet yönetimi mevzusunda edinim edinen ve göreve hazırlanan Şeyh Tamim Bin Hamad Al Tani, 2003’te ağabeyinin yerine veliaht oldu.

2013 senesinde yönetimi resmen devralan Katar Emiri Thani’yi ilk kutlama edenlerden birisi Suudi Arabistan Kralı Abdullah’tı.