Katar 2022 Dünya Kupası İçin Hazırlıklarını Tamamladı

Başlamasına iki aydan az bir süre kalan ve futbolseverler tarafından merakla beklenen Dünya Kupası için Katar hazırlıklarını tamamladı. Orta Doğu’da Dünya kupasına ev sahipliği yapacak ilk ülke olan Katar yıllardır bu turnuvaya hazırlanıyor. Özellikle 2010 yılında turnuvanın 2022’de Katar’da düzenleneceği belli olduğunda ülkenin dört bir yanındaki futbolseverler büyük sevinç gösterilerinde bulunmuş vakit kaybedilmeden hazırlıklara başlanmıştı. Kuşkusuz böyle büyük bir organizasyonu düzenleyecek olmak oldukça maliyetli olsa da tüm dünyanın gözü Katar’da olacağından devlet yatırımlardan kaçınmadı.

Katar Devleti yeni yollar, toplu taşıma imkanları, oteller, stadyumlar ve spor tesisleri inşa edebilmek ve dünya standartlarında olmasını sağlayabilmek amacıyla yaklaşık 2020 milyar dolar harcadı. Devletin yaptığı harcamaların karşılığında ise dünya kupasını izlemek için Katar’a bir buçuk milyondan fazla misafirin geleceği tahmin ediliyor. Bu aynı zamanda turizm ve yeme-içme sektörünün canlanması anlamına da geldiğinden Katar Devleti harcamalardan kaçınmadı.

Misafirler İçin Üst Düzey Güvenlik Hazırlıkları ve Çeşitli Etkinlik Fırsatları

2022 Katar Dünya Kupası Başkanı Nasıl el-Hatır, ülkelerinde düzenlenecek olan dünya kupası etkinliklerinin birbirine yakın mesafelerde gerçekleştiğini söyledi. Bu durumun futbolseverler için önemli bir özellik olduğunu, misafirlerin bir gün içinde birden çok maçı seyredebilme imkanlarının olduğunu vurguladı. Ayrıca dünya standartlarında stadyumlar ve konaklama yerleri ile oyuncularla bir araya gelmek için gerekli yerlerin yanı sıra ülkenin dört bir yanında eğlence etkinliklerinin olacağını duyurdu.

Güvenlik önlemlerini de sıkı tutan ülke, 2022 Katar Dünya Kupasının yalnızca organizasyon olarak değil güvenlik açısından da en başarılısı olacağı konusunda oldukça iddialı. Öte yandan Katar, 1 Kasım ile 23 Aralık tarihleri arasında FIFA Dünya Kupası taraftarları hariç, ülkeye ziyaretçi almayacağını açıkladı. Bu kapsamda yalnızca “Hayya Kart” adı verilen özel kimlik kartı taşıyanların ülkeye girişlerine izin verilecek.

2,5 Milyon Bilet Satıldı

Milli takımlar düzeyinde futbol dünyasının en önde gelen turnuvası olarak kabul edilen Dünya Kupası 20 Kasım-18 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilecek. Böylesine büyük bir organizasyon için dünyanın dört bir yanından gelecek misafirler Orta Doğu’nun önde gelen ülkelerinden Katar’da bir araya gelecek. FIFA geçen ay yaptığı açıklamada 2022 Dünya Kupası için yaklaşık 2,5 milyon bilet satıldığını belirtmişti. Yapılan açıklamada ayrıca 2022 Dünya Kupası için bilet alan her katılımcının yanında 3 kişiyi getirebileceği ve bilet sahiplerine sağlanan düşük harçlardan yararlanabileceği duyuruldu.

Organizasyonun alt yapı çalışmalarından sorumlu olan Miras Yüksek Kurulu Teknik Ofisi Başkan Yardımcısı Yasir el-Cemali 2022 Dünya Kupası bilet satışlarının yüksek olmasından çok memnun olduklarını dile getirdi. FIFA 2022 Dünya Kupası dünyanın dört bir yanından gelen iki buçuk milyondan fazla misafir ile 20 Kasım’da Katar-Ekvador arasında oynanacak karşılaşma ile start verecek.