Karagümrük’ten 1 Puan Daha

Süper Lig’in kapanış haftasında son haftalarda kötü bir form grafiğine sahip olan Alanyaspor’un konuğu olan Fatih Karagümrük, kalecisi Emiliano Viviano ve golcüsü Aleksandar Pesic’in katkılarıyla birlikte iyi bir performans göstermediği maçtan 1-1 beraberlikle ayrıldı.

Yeni teknik direktörü Volkan Demirel yönetiminde sahaya çıktığı 3’üncü maçtan da puanla ayrılmayı başararak sonuç anlamında ortalama üstü bir iş çıkarmayı başaran Fatih Karagümrük’ün buna rağmen ayaklarının yere basması için Demirel’in takımdan ne istediğini daha iyi anlaması gerekiyor.

Karagümrük’e Puanı Atanı İle Tutanı Getirdi

Süper Lig’in 18’inci haftasında 9 kişi kaldığı maçta Fenerbahçe ile kendi sahasında 1-1 berabere kalan Fatih Karagümrük, Alanyaspor karşısında oynanan maçtan da aynı skorla ayrılırken, gelen puanlara rağmen oyununda sorun yaşamaya devam ediyor. Ligin en kendine has oyunlarından birini oynatan Francesco Farioli ile yollarını ayırdıktan sonra takımın başına Volkan Demirel’i getiren Fatih Karagümrük’te iki teknik adamın oyun anlayışları arasındaki farklar takımın sancılı bir süreçten geçmesine neden oluyor.

Volkan Demirel yönetiminde baskının kabul edildiği bir maç olan Göztepe maçında Caner Erkin’in güzel golüyle sahadan 1-0 ayrıldıktan sonra Fenerbahçe karşısında 9 kişi kaldığı için nasıl bir oyun arzuladığı anlaşılmayan Fatih Karagümrük, Alanyaspor’a konuk olduğu maçta da iyi bir performans sergileyemedi. Geçtiğimiz haftanın yıldızı Emiliano Viviano’nun yine şahane bir performans göstererek takımını oyunda tuttuğu maçta Aleksandar Pesic’in golcü yapısı sayesinde eşitliği sağlayan Fatih Karagümrük, sahadan beraberlikle ayrıldığı için kendisini şanslı saymalı.

Çok da yetenekli olmayan ayaklarla oynayan Alanyaspor karşısında topun hâkimiyetini sağlayamayan ve zaman zaman oldukça ciddi baskı kurulmasına müsaade eden Fatih Karagümrük’ün devre arasında teknik direktörü ile daha fazla zaman geçirmesi gerekiyor. Volkan Demirel, selefi Francesco Farioli’nin oyun tarzından çok daha başka bir oyun tarzını tercih eden bir teknik adam olarak gösterdiği performans neticesinde oyun olarak olmasa bile skor olarak iyi işleri ortaya koymayı başarıyor. 3 maçta alınan 5 puan, 3 hafta üst üste mağlup olmuş bir takımın özgüvenini yerine getirmek açısından faydalı olabilir.

Karagümrük’ün Kadrosu Nasıl Şekillenecek?

Francesco Farioli gibi taktiğine çok tutkun bir teknik direktörden sonra oyuna daha pragmatist bir bakışla yaklaşan bir anlayışla kariyerine başlayan Volkan Demirel’in yönetimine geçen Karagümrük’te gelecek sezonlarda Volkan Demirel’le devam edilirse kadronun şekli değişecektir.

Farioli yönetiminde daha ayağa pas yapan ve teknik oyunculardan kurulu bir takım hüviyetine bürünen Fatih Karagümrük, Volkan Demirel yönetiminde daha direkt oynayabilecek, daha hızlı ve çevik oyuncularla kadrosunu şekillendirirse sonucun yanı sıra oyun anlamında da gelişim gösterebilir. Volkan Demirel devre arasına kadarki 3 haftalık süreçte başarılı bir sınav geçirdi ancak asıl testin başlayacağı ikinci devre ve sonrasında bu oyunla ilerlerse başarı bu kadar net gelmeyebilir.