Karagümrük 7. Hafta Raporu

Ligin iddialı takımlarından biri olan ve sezona iyi sayılabilecek bir başlangıç da yapan Karagümrük, Sivasspor deplasmanında ağır bir mağlubiyet aldı. Maç boyunca istediklerini yapamayan Karagümrük, kuvvetli rakibi karşısında etkin olamadan sahadan 4-0’lık bir skor ile ayrıldı. Karagümrük bu maç ile birlikte son 2 maçta 5 puan kaybederek ciddi bir yara almış oldu.

Karagümrük’ün Kusurları

Her ne kadar ligin özel hocalarından birine ve iyi bir oyun anlayışına sahip olsa da her takımın olduğu gibi Karagümrük’ün de önemli kusurları onların bazen maç içerisinde etkin olamamalarına ve istediklerini sahaya yansıtamamalarına sebep olabiliyor. Sivasspor maçında da başı bu defoları yüzünden ağrıyan İstanbul temsilcisinin yediği 4 gol şaşırtıcı olabilir ama Sivasspor karşısında mağlup olmaları o kadar da şaşırtıcı değil. Savunmasında çok kendine has problemler yaşayan Karagümrük’ün özellikle hava toplarında bu denli bir zafiyet yaşıyor olması şaşırtıcı.

Hele ki Sivasspor’da Dimitrios Goutas gibi ligde bundan önce oynadığı 4 maçta 3 kafa golü atmış bir stoperin olduğunu hesaba katınca Karagümrük’ün bu oyuncuya özel bir önlem alması gerekliliği ortaya çıkıyor. Bu maçta da Sivasspor’un havadan ortalarına karşı istediklerini yapamayan Karagümrük’ün bu duruma kesinlikle bir önlem alması gerekiyor. 2 golü direk havadan ortadan yiyen Karagümrük, Max Gradel’in skoru 4-0’a getiren golünde de havadan atılan pasta rakibinden önce topu kapamadığı için gole sebebiyet vermiş oldu.

Sivasspor karşısında 3-4-3 formasyonuyla sahaya çıkarak kanat beklerinin de etkisiyle çok iyi daralan Sivasspor’u biraz daha genişletebilmeyi amaçlayan Karagümrük’ün topla %64 gibi bir oranda oynamış olması da rakibinin işine geldi. Üçlü savunma hattında Benatia, Zukanovic gibi yaşlı oyuncular kullanan Farioli’nin takımı rakibinin hızlı çıktığı pozisyonlarda sorunlar yaşadı. Bununla birlikte Rıza Çalımbay’ın Sivasspor’u da genelde topu rakibine bırakmayı tercih ettiği için Karagümrük’ün topla oynaması onları endişelendirmemiş oldu.

Karagümrük’ün Yerlileri

Karagümrük, bu maçta 6 yerli oyuncuyla sahaya çıktı. Caner Erkin, Kerim Frei, Adnan Uğur, Jimmy Durmaz, Erhun Öztümer ve Burak Bekaroğlu ile oyuna başlayan Francesco Farioli, bu durumu ne kadar tercih ediyor bilinmez ancak Caner’i ve bu maçta ilk kez 11 başlayan Adnan Uğur’u bir kenara ayıracak olursak yerli oyuncularının hiçbiri istikrarlı bir biçimde vasatı aşabilecek oyuncular değiller. Özellikle Kerim Frei ve Erhun Öztümer’in fundamental konusundaki problemleri Karagümrük’ün oyun verimini düşürebilecek nitelikte.