Karagümrük 5. Haftada 4-3 Kazanmayı Bildi

Ligin iddialı takımlarından biri olan Karagümrük, deplasmanda karşılaştığı Yeni Malatya karşısında ilk yarısını 3-2 geride kapadığı maçı çevirerek 4-3 kazanmayı bildi. Ciddi bir çekişmeye sahne olan mücadelede futbolseverler futbola doymuş oldular.

Karagümrük’ün Sorumluluk Alan Oyuncuları

Yeni Malatyaspor karşısında ilk 25 dakikadaki Karagümrük, futbolseverlerin alışkın olduğu bir görüntüden uzaktı. 4-1-4-1 formatıyla sahaya çıkan Karagümrük karşısında klasik 4-4-2 denilebilecek bir formatı tercih eden İrfan Buz’un planı kısa vadede tuttu.

Özellikle Efe Tatlı’nın orta sahada sırıtan oyununu iyi değerlendiren ve rakibinin savunmadaki hava topu zafiyetini kullanan Yeni Malatyaspor iki güzel golle 2-0 öne geçtiğinde Karagümrük’ün ne yapacağı merak konusuydu. Böyle bir atmosferde takımın yıldız oyuncularının performansı oldukça önem taşır ve Bertolacci de yoktan var ettiği bir golle takımının oyundan düşmesine engel oldu.

Bertolacci’nin 30. Dakikada gelen golünden 10 dakika sonra Münir, Jack Grealish tarzı harika bir golle Yeni Malatya’yı 3-1 öne geçirse de bu sefer Karagümrük’ün bir diğer kritik oyuncusu Pesic sahneye çıktı ve harika bir hareketlenme ile Sadık’ı resmen uyutarak golünü attı ve ilk yarının 3-2 bitmesini sağladı.

İkinci yarıda Yeni Malatya’nın kırmızı kart görmesiyle işleri daha da kolaylaşan Karagümrük önce Pesic’in takipçiliğiyle beraberliği sağladı sonrasında da savunmasında boşlukları iyice artan Yeni Malatya’yı Caner Erkin’in ortasında Bertolacci ile cezalandırarak 4-3 maçı kazandı.

Doğru Oyun Nasıl Kazanır?

Karagümrük ligin en iyi topa sahip olma oyununu oynayan ve bu oyundan mümkün mertebe vazgeçmeyen takımlarından birisi. Ancak Yeni Malatya’nın fiziksel gücü yüksek hücum hattının karşısında bu oyunun üretkenliği bazen problemlere sebep olabiliyor.

Nitekim orta sahada Tetteh’in topu Efe Tatlı’dan kaparak başlattığı atak bu şekilde bir gole sebebiyet verdi. Ancak Karagümrük saha içindeki aksiyonlara hem yıldız oyuncuları hem de onlara destek veren diğer oyuncularıyla o kadar rahat girebiliyor ki bu da onları tehlikeli bir takım haline getiriyor. Özellikle Pesic, takipçiliği ve koşularıyla oldukça tehlikeli bir forvet.

Komple forvetleri savunmak konusunda sorunlar yaşayan takımlarımızı bir hayli zorlayacak yapısıyla Pesic’in ve her zaman klasını gösteren Bertolacci’nin varlığıyla oyununu hatırlayan Karagümrük, 10 kişi kalan rakibinin savunmasını geçebilmek adına oyuna sürdüğü Kerim Frei, Caner Erkin gibi oyunculardan da verim alınca galibiyete ulaşmak daha da kolay oluyor.

Tabii bu arada kalabalık savunmanın her zaman sertlik anlamına gelmediğini ve Sadık Çiftpınar’ın da neden Fenerbahçe’de tutunamadığını bir kere daha gördüğümüzü de hatırlamak gerek.