Karagümrük 4. Haftada Coştu

Çağdaş Atan’ın yardımcı antrenörüyken Karagümrük FK’nın başına teknik direktör olarak geçen Farioli’nin gerçekten bir oyun anlayışı var. Topa sahip olmaya yönelik bir oyunu benimseyen İtalyan hocanın bu anlayışı neticesinde oyundaki 11 oyuncunun da konsantrasyonunun üst düzeyde olması da gerekenlerden birisi. Nitekim, bu konsantrasyonu tam sağlayabildikleri takdirde de skora oldukça rahat ulaşabiliyorlar.

Karagümrük’te Stil

Biglia, Bertolacci gibi çok kaliteli ayaklara ve Pesic gibi bir forvete sahip olan takım, Anadolu kulüpleri ile büyüklerin arasındaki makasın açılmaya başladığı bu dönemde oldukça iyi işler çıkartıyor. 11 Eylül 2021 tarihinde oynanan Beşiktaş-Yeni Malatyaspor maçında verilen istatistiğe göre Beşiktaş ilk yarıda 334 pas yaparak oldukça iyi bir performans göstermiş olmasına rağmen geçemediği bir takım vardı. Bu takım da ilk yarıda 335 pas yaparak liderliği elinde tutan Karagümrük idi. Karagümrük’ün lige yükseldiği sezonda Beşiktaş’ın şampiyon olduğunu düşündüğümüzde Karagümrük’ün ne kadar önemli bir mesafeyi kat ettiğini de kolayca anlayabiliriz.

4. Hafta Performansı

Karagümrük’ün değinildiği gibi konsantrasyonunu sağlaması ve bunu istikrarlı bir hale getirebilmesi takımın performansı oldukça önemli. 11 Eylül 2021 tarihinde karşılaştıkları Adana Demirspor bu anlamda oldukça kötü bir takım olduğu için bu maç Karagümrük adına daha da kolay geçti ancak yine de problem yaşadıklarını görmek mümkün.

Çok baskılı ve rakibini bunaltan bir oyun sergileyen ekip, özellikle ikinci yarının ilk 15-20 dakikasında daha iyi odaklanabilmiş ve daha ciddiye almış olsaydı uzun yılar unutulamayacak bir skora imza atabilirlerdi. Bu anlamda özellikle yerli statüsünde oynayan ama yerli olmayan oyuncularının uyarılması gerekiyor.

Bahsi geçen problemin dışında oldukça anlamlı bir oyun oynayan Karagümrük’ün oyun kurgusunu geliştirebilmesi için de kalitenin biraz daha tüm takımda dağılması gerekiyor. Biglia ve Bertolacci üzerinden haklı olarak yürütülen oyun kurgusunda işler yolunda gidiyor ancak bu iki oyuncunun olmadığı maçlarda problem yaşamamak için kadronun kalitesi pek yeterli değil gibi.

Bu açıdan tam anlamıyla doğru bir kıyaslama olmaz ama 10 kişi kalan Beşiktaş karşısında çok daha iyi bir performans göstermeleri gerekirken Biglia’nın eksikliği nedeniyle oldukça zorlanmışlardı.