Karadağ Maçının Panoraması

Bizim Çocuklar, bir hayli zora soktukları Dünya Kupası şansını, son 2 maçta aldıkları galibiyet ve Norveç’in yaşadığı puan kayıplarıyla birlikte Play-offlara taşımayı başardılar.

Cebelitarık karşısında aldığı farklı galibiyetle Norveç karşısında averaj üstünlüğünü sağlayan Milli Takım, Karadağ maçında aldığı galibiyetle birlikte de gruptan 2’inci çıkmayı kesinleştirirken, artık Mart ayına kadar herhangi bir Milli Takım maçı olmayacak.

Cebelitarık karşısında alınan galibiyet esnasında Hollanda karşısında 2-0’dan geriye gelerek 2-2 berabere kalmayı başaran Karadağ ile Türkiye’nin oynadığı maç, Millilerimiz adına özgüvenin tekrardan sağlanabilmesi için oldukça önemliydi.

Millilerin İnancı Geri Geldi

Dünya Kupası Avrupa Elemelerine oldukça iyi bir giriş yaptıktan sonra beklenmedik puan kayıpları yaşayan ve EURO2020 ile birlikte tamamen çöken Milli Takımımız, turnuvanın etkisini üstünden atamamış ve çıktığı en kolay maçta dahi özgüven kaybını yaşadığını gösteren bir oyun oynamıştı.

Hollanda karşısında alınan 6-1’lik mağlubiyetle birlikte zihinsel anlamda tamamen dibe vuran Millilerimiz, Stefan Kuntz’un gelişiyle birlikte oldukça toparlanmış görünüyor. Cebelitarık ile grup aşamasındaki ilk karşılaşmasında rakibine fırsatlar dahi veren ve ikinci yarıda bulduğu gollerle kilidi açarak 3-0 kazanabilen Milli Takım, ikinci maçı baştan sona üstün götürdü ve özellikle Norveç ile çekişme yaşanan play-offa gidebilmek için gereken averaj üstünlüğünü bu maçta sağladı.

Norveç’in Hollanda’ya konuk olduğu vakitlerde Karadağ’ın konuğu olan Milli Takımımız, taraftarlarımızın da desteğiyle çıktığı maçta daha 3’üncü dakikada geri düşse de bahsi geçen özgüveni sağlamış olmanın verdiği avantajla birlikte maçtan kopmadı ve 22’inci dakikada ilk kez A Milli Takımla ilk 11’de başlayan Abdülkadir Ömür’ün şahane pasında son zamanların en formda ismi Kerem Aktürkoğlu ile 1-1’lik eşitliği yakaladı.

41’inci dakikada Karadağ’ın bulduğu Osmajc ile bulduğu fırsatta gole Uğurcan Çakır izin vermezken, 44’te bu sefer Burak Yılmaz’ın şutu Sarkic’e takıldı. İkinci yarıda biraz daha oyuna hakim olan Milli Takım, Orkun Kökçü’nün şahane golüyle öne geçmeyi başardı.

Bulduğu golden 4 dakika sonra kalesinde ciddi bir tehlike yaşayan Ay Yıldızlılarda Çağlar Söyüncü Karadağ’ın topunu çizgiden çıkararak gole engel oldu. 82’de yine sahneye çıkan Çağlar çok iyi yükseldiği topa iyi de bir vuruş yapmayı başardı ancak Sarkic topu son anda çelerek gole izin vermedi.

Maçta başka bir gol olmayınca Milli Takımımız, sahadan 2-1 galip ayrıldı ve aynı anda devam eden Hollanda-Norveç karşılaşmasında Hollanda’nın 2-0 galip gelmesiyle birlikte gruptan 2’inci olarak yükselmeyi garantiledi.

Kuralar 26 Kasım’da

Milli Takımımız, bir dönem büyük şans yakaladığı ve sonrasında bu şanstan çok daha fazlasını kaybederek riske attığı Dünya Kupası’na katılma iddiasını play-off maçlarıyla birlikte sürdürecek.

En iyi ikincilerin seri başı olduğu play-off aşamasında Türkiye, 26 Kasım’da kuraların çekilmesiyle birlikte öğreneceği rakibine konuk olurken, eğer bu maçı kazanırsa bir maç daha oynamak durumunda olacak.

Türkiye’nin 26 Kasım Cuma günü çekilecek kurada rakibi Portekiz, İskoçya, İtalya, Rusya, İsveç veya Galler’den birisi olacak.