Kadınlar Voleybolunda Bronz Sırbistan’ın

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları kadınlar voleybolu üçüncülük mücadelesinde, maçın başından sonuna üstün bir performans ortaya koyan Sırbistanlı voleybolcular, Güney Kore’yi 3 – 0 mağlup ederek bronz madalyayı almaya hak kazandılar.

Ariake Arena’da gerçekleşen bronz madalya maçında, daha önce grup aşamasında da birbirleriyle yüzleşmiş Sırbistan ve Güney Kore kadınlar voleybol ekipleri karşı karşıya geldi. Nihai sonuç ise grup aşamasından farklı olmadı ve Sırbistanlı ekip, Güney Kore’yi yine 3 – 0 yenmeyi başardı.

Baştan Sona Sırp Üstünlüğü

Sırbistan kadınlar voleybol takımı, etkileyici bir performans sergiledikleri maç boyunca birinci ve üçüncü setlerin başlarındaki kısa anlar haricinde Güney Koreli ekibin skoru eşitlemesine bile müsaade etmedi. İlk seti 25 – 18, ikinci seti 25 – 15 ve son seti de 25 – 15 kazanan Sırp sporcular, podyuma çıkmaya hak kazandı.

Tarihinde ilk defa bir önceki 2016 Rio Olimpiyat Oyunları’nda final gören Sırbistan, Çin ile oynadığı maçı 3 – 1 kaybederek gümüş madalya kazanmıştı. Güney Kore ise 1976 Montreal Olimpiyat Oyunları’nda kazandığı bronz madalyadan sonra herhangi bir final mücadelesinde yer almayı başaramamıştı.

Takımların Olimpiyat Yolculuğu

Hem Sırbistan hem de Güney Kore, grup aşamasında A grubunda yer almış ve Dominik Cumhuriyeti, Kenya, ev sahibi Japonya ve sonradan gümüş madalya kazanacak olan Brezilya ile karşılaşmışlardı. Sırbistan, Brezilya ile oynadığı maç hariç hiçbir karşılaşmasını kaybetmeden grup ikincisi olarak çeyrek finallere yükselmişti. Güney Kore ise hem Brezilya hem de Sırbistan ile oynadığı maçlarında mağlup olmuş ancak diğer üç maçını kazanarak üçüncü olup gruptan çıkmayı başarmıştı.

Sırp voleybolcular, çeyrek finalde İtalya’nın rakibi olmuştu ve 3 – 0 ‘lık skorla çok zorlanmadan yarı finale çıkmışlardı. Yarı finalde ise sonradan olimpiyat şampiyonu olacak Amerika Birleşik Devletleri ile yüzleşmiş, bu sefer 3 – 0 mağlup olan taraf olmuşlardı.

Güney Kore çeyrek finalde A Milli Kadın Voleybol Takımımız ile karşılaşmıştı. Filenin Sultanları’nı sürpriz bir şekilde 3 – 2’lik skorla yenen Koreli ekip yarı finale yükselmişti. Güney Koreli sporcular, yarı finalde Brezilya’nın rakibi olmuş ve 3 – 0’lık skorla mağlup olmuştu.