Kadınlar Basketbolunda Japonya Adını Finale Yazdırdı

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nın on dördüncü gününde yarı finalde Fransa ile mücadele eden Japonya kadınlar basketbol takımı, 87 – 71’lik skorla finale yükselmeyi başardı.

Saitama Arena’da gerçekleşen yarı final mücadelesinde ilk yarıda maça tutunup başa baş mücadele etmeyi başaran Fransız ekip, ikinci yarıda performansını aynı seviyede tutamadı ve Japon ekibin arayı açmasına engel olamadı. Aradaki farkın bir noktada 27 sayıya kadar yükseldiği maçta yüzü gülen taraf Japon milli takımı oldu.

Japonya’nın finaldeki rakibi, daha önceden grup aşamasında da karşılaştığı Amerika Birleşik Devletleri kadın basketbol takımı olacak.

Japonları Finale Götüren Yol

Japon basketçiler, grup aşamasında Amerika Birleşik Devletleri, Fransa ve Nijerya ile mücadele etmişti. Japonya, ev sahibi oldukları 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’ndaki açılış maçını sonradan yarı finalde tekrar karşılaşacağı Fransa ile yapmıştı. Çekişmeli geçen maçı 74 – 70’lik skorla yine Japon ekip kazanmıştı.

İkinci maçlarında, Amerikalı basket takımı ile karşılaşan Japonya, grup aşamasındaki tek yenilgisini alarak maçı 86 – 69 kaybetmişti. Grupta son olarak Nijerya ile yüzleşen ekip, 103 – 82’luk nihai skorla grubu ikinci olarak kapatıp çeyrek finallere yükselmişti.

Çeyrek finalde Belçika’nın rakibi olan Japon ekip, oldukça çekişmeli geçen mücadelede son anlarda gelen bir üçlük sayesinde maçı 86 – 85 kazanarak yarı finale yükselip Fransa’nın rakibi olmuştu.

Finalistlerin Olimpiyat Geçmişi

Ev sahibi Japonya, kadın basketbol takımıyla en iyi sonucunu 1976 Montreal Olimpiyat Oyunları’nda beşinci olarak elde etmişti. En son 2016 Rio Olimpiyat Oyunları’nda sekizinci olan Japon basketçiler, ev sahipliği yaptıkları 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda finale çıkıp madalyayı garantileyerek kendi olimpiyat tarihlerinin en iyi sonucunu elde edeceklerini kesinleştirdiler.

Amerika Birleşik Devletleri kadın basketbol takımı ise katıldığı hiçbir olimpiyattan madalyasız dönmedi. 1984 Los Angeles Olimpiyat Oyunları’ndan beri altın madalyayı kimseye kaptırmayan Amerikalı ekip, tek istisnayı 1992 Barselona Olimpiyat Oyunları’nda yaptı ve bronz madalya ile evine döndü.

Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri arasındaki final mücadelesi 8 Ağustos Pazar günü, Türkiye saati ile sabah 05.30’da gerçekleşecek.