Kadınlar Avrupa Voleybol Şampiyonası’nın Rüya Takımı Belli Oldu

Filenin Sultanları bu yaz harikalar yarattı. İlk olarak, Milletler Ligi’nde şampiyonluk yaşandı. Ardından, Avrupa Şampiyonası için hazırlıklara başlandı. Hedef, bu turnuvada şampiyonluk idi. Yeni antrenörümüz Daniele Santarelli, takımının Avrupa şampiyonu olacağına yürekten inanıyordu. Milli takımımız, son derece güzel bir hazırlık dönemi geçirdi. Bu süreçte Polonya ile birden çok hazırlık maçı yaptı. Avrupa Şampiyonası hazırlık sürecinde kadroda 16 sporcu vardı. Turnuva öncesinde Saliha Şahin ve Tuğba Şenoğlu İvegin kadrodan çıkarıldılar.

Türkiye Avrupa Şampiyonu Oldu

Kadınlar Avrupa Voleybol Şampiyonası, son olarak 2021 yılında düzenlenmişti. Finalde İtalya ile Sırbistan karşı karşıya gelmişti. Yakından takip edenlerin bildiği üzere 2017 ve 2019 yıllarındaki turnuvaları Sırbistan kazanmıştı. Sırbistan, 2021 yılında da Avrupa şampiyonu olarak üçleme yapmak istiyordu. Fakat, İtalya buna izin vermedi. 1998 doğumlu pasör çaprazı Paola Egonu, turnuvanın en değerli oyuncusu seçildi.

Gelelim 2023 yılına! Türkiye; Sırbistan, İtalya ve Polonya ile beraber Avrupa Şampiyonası’nın favorileri arasında yer alıyordu. Birçok kişi, Türkiye’nin bilhassa Melissa Vargas farkı ile bu turnuvada şampiyon olacağını düşünüyordu. Milli takımımız, ilk olarak, C Grubu’nda mücadele etti. Grup maçlarını Almanya’nın Düsseldorf şehrinde oynadı. Gruptan tüm maçlarını kazanmış bir şekilde lider olarak çıktı. Türkiye’nin son 16 turundaki rakibi Belçika oldu. Belçika, milli takımımızı zannedilenden daha çok zorladı. Yine de çeyrek finale yükselen taraf Türkiye oldu. Filenin Sultanları, çeyrek finalde belalısı Polonya ile karşı karşıya geldi. Güçlü rakibini 3-0 mağlup ederek kendisini yarı finalde buldu.

Türkiye’nin yarı finaldeki rakibi İtalya oldu. İtalyanlar, maç öncesinde kendilerinden bir hayli emindiler. Her ne kadar takımın yıldızı Paola Egonu as kadroda olmasa da Ekaterina Antropova da bu turnuvada Paola Egonu’nun yokluğunu aratmamıştı. İtalya, maça çok iyi başladı. Setlerde 2-1 öne geçti. Milli takımımız, dördüncü sette harika bir geri dönüş gerçekleştirdi. Maçı beşinci sete taşımasını bildi. Bu sette harika bir oyun ortaya koyan Melissa Vargas, ülkemizi finale taşıdı.

Final Maçı Oldukça Heyecanlıydı

Türkiye, Avrupa Şampiyonası finalinde Sırbistan ile karşı karşıya geldi. Sırbistan’ın başında bizi yakından tanıyan Giovanni Guidetti vardı. Maç, zannedilenden bile tempolu başladı. Her iki taraf da maça oldukça konsantre bir şekilde çıkmıştı. Bu maç da karar setine uzadı. Milli takımımız, son sette Sırbistan’ı 15-13 mağlup etti. Maçı da 3-2 kazandı.

Avrupa

Rüya Takımda Beş Oyuncumuz Bulunuyor

Kadınlar Avrupa Voleybol Şampiyonası’nın en iyileri açıklandı. Melissa Vargas, hem en iyi pasör çaprazı hem de turnuvanın en değerli oyuncusu seçildi. Cansu Özbay, turnuvanın en iyi pasörü oldu. Ebrar Karakurt; Magdalena Stysiak ile beraber turnuvanın en iyi smaçör ikilisini oluşturdu. Zehra Güneş ve Marina Lubian, turnuvanın en iyi orta oyuncuları oldular. Gizem Örge ise turnuvanın en iyi liberosu seçildi.