KADIN SPORCULAR HER ALANDA

Hayatta her alanda olduğu gibi sporda da Türk kadını başarılarıyla öne çıkmaya devam ediyor.

Voleybolda, basketbolda, judoda, eskrimde, tekvandodan okçuluğa ve güreşe kadar birçok alanda kadın sporcular, uluslararası düzenlenen organizasyonlarda ay-yıldızlı bayrağımızı başarıyla dalgalandırıyor. Bu yazımızda 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne yakışır bir şekilde çok başarılı kadın sporcularımıza yer verdik. Başarılarınız daim olsun!

1936 Berlin Olimpiyatları’nda bir ilke imza atan Halet Çambel ve Suat Fetgeri Aşeni’nin açtığı yoldan giden sporcularımız, gururumuz olmaya devam ediyor. Judo branşında Hülya Şenyurt, 1990’da Avrupa ikinciliği ve 1991’de Avrupa gençler şampiyonluğu ile sonrası olimpiyatlarda da aldığı madalyalarla tarihe adını yazdırdı.

19 yaşındayken 1992 Barselona Olimpiyatları’nda yarışan Hülya Şenyurt, 48 kiloda elde ettiği üçüncülük başarısıyla olimpiyatlarda madalya kazanan ilk Türk kadın sporcu oldu.

Ülkemizin olimpiyatlarda altın madalya kazanan tek kadın sporcusu unvanına sahip olan Nurcan Taylan, 2004 Atina Olimpiyatları’nda Halil Mutlu ve Taner Sağır ile halterde altın madalya kazanan Türk sporcular arasında yerini aldı. Dünya ve Avrupa şampiyonu sporcu Yasemin Adar, Türk güreş tarihine ismini altın harflerle yazdırdı.

Kadın güreşinin sembolü olan Adar, Türkiye’ye adını 2016’da Letonya, Riga’da düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda duyurmuştu. Avrupa şampiyonluğuna gelen güreşçi, organizasyon tarihinde ülkemize kadın sporcularda ilk altın madalyasını kazandırdı.

Türk kadın güreşinde yeni bir sayfa açan Adar, sadece bu şampiyonlukla kalmayıp üst üste 4 kez adını Avrupa’nın zirvesine yazdı. Türk kadın güreşinin öncüsü 29 yaşındaki Adar, Avrupa’nın yanı sıra dünyanın da zirvesine çıktı. Yasemin, Paris’te 2017’de gerçekleştirilen Dünya Şampiyonası’nda da bir ilke imzasını attı ve dünya şampiyonu ilk kadın Türk güreşçi oldu.

MİLLİ SPORCULARDAN OLİMPİYAT KOTALARI

Sporcularımızdan Neslihan Yiğit badminton, Çağla Büyükakçay tenis, İlke Özyüksel modern pentatlon, Göksu Üçtaş Şanlı ise cimnastik alanında olimpiyatlarda Türkiye’yi temsil eden ilk sporcular oldu. Neslihan Yiğit ve Göksu Üçtaş Şanlı 2012 yılında Londra Olimpiyatları’nda, Çağla Büyükakçay ve İlke Özyüksel ise 2016 yılında Rio Olimpiyatları’nda yarıştı.

Tenisçimiz Çağla Büyükakçay, 2016 TEB BNP Paribas İstanbul Cup’ta tarihi bir şampiyonluk yaşadı. Çağla, finalde Karadağlı tenisçi Danka Kovinic’e karşı kazanarak WTA turnuvalarında şampiyonluğa ulaşan ilk Türk sporcu olarak adını tarihe yazdırdı. Milli tekvandocumuz Nur Tatar Askari, iki olimpiyat oyununda madalya kazanan tek Türk kadın sporcu oldu.

Nur Tatar, 2012 yılı Londra Olimpiyatları’nda gümüş, 2016 yılı Rio Olimpiyatları’nda ise bronz madalya kazandı. Dünya ve Avrupa şampiyonluğu olan tekvandocu, Tokyo Olimpiyatları’nda da yarışacak. Olimpiyatlarda Hülya Şenyurt, Nurcan Taylan ve Nur Tatar Askari ile birlikte diğer kadın sporcularımızdan Hamide Tosun ile Azize Tanrıkulu da madalya kazandı.

Tekvandoda Azize Tanrıkulu 2008 yılı Pekin Olimpiyatları’nda gümüş, Hamide Tosun ise 2000 yılı Sidney Olimpiyatları’nda bronz madalyayı boynuna taktı.

GENÇ ŞAMPİYON

Güney Kore, Muju’da düzenlenen 2017 Dünya Tekvando Şampiyonası’nda yarışan 19 yaşındaki Zeliha Ağrıs, genç yaşında altın madalya kazanarak dikkatleri üzerine çekti. Zeliha, büyükler kategorisinde ilk kez katıldığı Dünya Şampiyonası’nda altın madalyayla ülkemize döndü.

Milli tekvandocumuz İrem Yaman, 2015’te Rusya, 2019’da İngiltere’de düzenlenen Dünya Tekvando Şampiyonası’nda 62 kiloda altın madalya kazandı ve böylece iki kez dünya şampiyonluğuna ulaşan ilk Türk kadın tekvandocu ünvanına sahip oldu. Büyükler kategorisinde iki Avrupa şampiyonluğu da bulunan Yaman, Dünya Tekvando Federasyonu tarafından 2018’in en başarılı kadın sporcusu ödülüne layık görüldü.

Serbest dalışçı Şahika Ercümen, 3. Ulusal Antarktika Bilim Seferi’nde gittiği beyaz kıtada dalış yaparak tarihe adını yazdırdı. Şahika, Türk bilim insanlarıyla kıtaya giderek Türk bayrağını Antarktika’da da gururla dalgalandırdı. Tüpsüz dalış yapan ilk Türk kadın sporcu Şahika, böylece başarılarına bir yenisini daha eklemiş oldu.

Tenisçi İpek Soylu, kariyer basamaklarını çıkarken en önemli zaferini 2014 ABD Açık Tenis Turnuvası’nda aldı. Genç çiftler kategorisinde İsviçreli partneri Jil Belen Teichmann ile şampiyonluğu kazanan İpek, “Türkiye’nin ilk Grand Slam şampiyonu tenisçisi” unvanını aldı ve adını unutulmazlar arasına yazdırmayı başardı.

Badmintoncu Özge Bayrak, Rusya, Kazan’da kentinde 2014 yılında yapılan Avrupa Badminton Şampiyonası’nda kadınlarda bronz madalya kazanarak bir ilke adım attı. Büyükler kategorisinde Avrupa Şampiyonası’nda madalya alan tek Türk badmintoncu olan Özge, 2016 Rio Olimpiyatları’nda da ülkemizi temsil etti.