KADIN HAKEMLERİN YÜKSELİŞİ SÜRÜYOR

Oldukça erkek egemen bir spor dalı olan futbolda, son yıllarda cinsiyet eşitliğini dikkate alan bir tutum başladı. Her ne kadar bütün eşitsizliklerin tam olarak giderilmesi söz konusu olmasa da, atılan yeni adımlar futbolun geleceği adına umut vaat ediyor. Çünkü artık kadın hakemler de önemli karşılaşmalarda görev alıyor.

Stephanie Frappart ve Kateryna Monzul bu hakemlerden en öne çıkanları. Bu iki isim, Dünya Kupası elemelerinde görev alan ilk kadın hakemler olarak futbol tarihine adını altın harflerle yazdırdı. Frappart ve Monzul’un EURO 2020’de de görev alma ihtimalleri ise çok yüksek görünüyor.

Bilindiği üzere bu güne kadar futbol dâhil olmak üzere pek çok spor dalı hep erkek egemen bir yapı içerisinde sürdürüldü. Cinsiyet eşitsizliği problemi başta ücret eşitsizliği olmak üzere pek çok spor dalında kendini gösteriyor. Fakat günümüzde bu alanda pek çok gelişme yaşanmakta.

Kadın sporcuların hakları daha fazla gözetilerek, spor dallarının geleceği daha eşitlikçi bir çerçevede şekillendiriliyor. Futbol da bu dallardan sadece biri olarak öne çıkmakta. Her ne kadar bu alanla ilgili sorunlar tam olarak çözülemese de, kadın futbolcuların ve hakemlerin daha fazla ön plana çıkmaya başladığı bir döneme giriyoruz. Özellikle kadın hakemler Stephanie Frappart ve Kateryna Monzul son zamanlarda adlarından fazlasıyla söz ettiriyor.

Dünya Kupası elemelerinde görev alan bu iki isim, büyük ihtimalle EURO 2020’de de olacak. Bu durum futbolda kadının yeri açısından gerçekten umut vaat ediyor. Çünkü futbolda kadın hakemlere genellikle alt liglerde görev verilir. Bu zinciri kıran ilk isim ise Fransız hakem Stephanie Frappart oldu.

Futbol kariyerine 2011’de başlayan Frappart, Fransa’da ilk olarak Ulusal Şampiyona’da görev aldı. Ardından 3.Lig’de hakemlik yapmaya başlayan başarılı hakem, 2014’te Ligue 2’ye yükseldi ve burada maç yöneten ilk kadın hakem olmayı başardı. Frappart, 2019’un Nisan ayında ise kariyerinde başka bir seviyeye yükseldi.

Başarılı hakem Ligue 1’e çıkarak burada görev alan ilk kadın hakem oldu. Frappart, daha sonra İstanbul’da düzenlenen ve Chelsea ile Liverpool arasında gerçekleşen UEFA Süper Kupa maçını da yöneterek bir ilke imza attı. Öte yandan 37 yaşındaki tecrübeli hakem, bu sezon Juventus-Dinamo Kiev karşılaşmasında görev alarak ise Şampiyonlar Ligi’nde maç yöneten ilk kadın hakem olmayı başardı.

MONZUL VE FRAPPART DÜNYA KUPASI ELEMELERİNDE DE GÖREV ALIYOR

Stephanie Frappart ve Kateryna Monzul 2022 Dünya Kupası Avrupa elemelerinde de maç yönetti. Frappart, G Grubu’nda gerçekleşen Hollanda-Letonya karşılaşmasını yönetirken, Monzul da F Grubu’nda oynanan Avusturya-Faroe Adaları mücadelesinde görev aldı.

PİERLUİGİ COLLİNA DA DESTEKLİYOR

FIFA’nın Hakem Komitesi Başkanı eski hakem Pierluigi Collina da kadın hakemlerin yükselişini gönülden destekliyor. Collina konuyla ilgili yaptığı açıklamada Frappart ve Monzul ile gurur duyduklarını ve kadınların erkeklerin maçlarında daha fazla yer alacağına yürekten inandığını dile getirdi.