Juventus’a Soruşturma Açıldı Pjanic ve Arthur Takası Gündemde

Juventus Futbol Takımı’na yapılan soruşturma gündemi yerinden oynattı! Mali işlemlerde usülsüzlük yapıldığı ortaya çıktı. İtalya’nın Serie A takımlarından biri olan Juventus Futbol Kulübü’nün usulsüzlük iddiası ile  soruşturma içerisinde olduğu gündeme bomba gibi düştü.

Geçtiğimiz günlerde İtalya basınında çarpıcı bir iddia gündeme geldi.Gündemde yer alan iddiaya konu olan olay mali işlemlerde gerçekleşen bir usulsüzlük davası.Yapılan usulsüzlüğün gündeme bomba gibi düşüp, büyük bir çalkantıya neden olması aslında hiç de geçersiz sayılmaz. Çünkü mali usulsüzlük davasında adı geçen taraf İtalya Birinci Futbol Ligi takımlarından yıldız takım sayılan Juventus Milli Takımı.

Soruşturmanın Detayları

Torino Cumhuriyet Başsavcılığı uzun zamandır mali işlemlerde yapılan usulsüzlükleri araştırdığı ve incelediği bir süreci devam ettirmekteydi. Gerçekleştirilen mali usulsüzlük soruşturması kapsamında Torino Cumhuriyet Başsavcılığı radarına Juventus Futbol kulübü de yakalandı.

Torino Cumhuriyet Başsavcılığı talimatı ile İtalyan Mali Polisi (Guardiadi Finanza) İtalya’nın gözde futbol kulüplerinden olan Juventus’un ofislerinde aramalar gerçekleştirdi.İtalya Mali polisi Juventus Futbol kulübünün Torino ve Milano kentlerinde bulunan ofislerinde detaylı incelemelerde bulundu. Yapılan aralamarın ardından usulsüzlük ile gündeme gelen İtalyan Takımı Juventus için soruşturma alanı bunla sınırlı kalmadı.

Sadece Takım Değil Başkanları da Soruşturmanın İçerisinde Yer Aldı

Juventus Futbol Takımının ofislerinde gerçekleşen aramaların ardı arkası kesilmedi. Takım ofislerinin aranmasından  sonra başkanlar da soruşturmaya dahil edildi. Juventus kulübünün üst düzey yöneticilerinin de içinde bulunduğu 6 kişinin daha yapılan soruşturmaya dahil edildiği ve sıkı takibe alındığı belirtildi.

Hakkında soruşturma başlatılan Juventus Kulübü Başkanı Andrea Agnelli, Başkan Yardımcısı Pavel Nedved, kulübün eski sportif direktörü FabioParatici soruşturmaya dahil edilen önemli ve çarpıcı isimlerden oldu

MiralemPjanicve Arthur Takası İncelemede

Soruşturmada Juventus Takımının 2019 ve 2021 yılları arasında yer alan mali hesap ve  tabloları tüm detayları ile titizlik ile incelendi. Yapılan incelemelerin yoğunlaştığı nokta ise futbolcu transferleri ve bu transferlerin gerçekleşmesinde sorumlu  olan menajerlik şirketlerinin mali hareketleri oldu.

2020 yılında gerçekleşen  İspanya La Liga ekiplerinden Barcelona ile Miralem Pjanic ile Brezilyalı Arthur’un takas edilmesi incelemeye takılan noktalardan bir kaçı oldu.

Yapılan soruşturmalara ek olarak İtalya Piyasa Denetleme Kurumu (CONSOB) ve İtalya Futbol Federasyonu Profesyonel Futbol Kulüplerini Denetleme Komisyonu (COVISOC) Juventus takımı hakkında gerçekleşen soruşturmanın dışında, İtalyan ekibine  kendi soruşturmalarını da yapıcaklarını bildirdi.

Basına yansıyan bir diğer çarpıcı iddia ise ANSA ajansına ait. ANSA ajansı yaptığı haberlerde İtalyan ekibinin borsada işlem gören bir şirket olması nedeni ile soruşturmanın başlatılması için borsanın kapanmasını beklediği yönünde oldu.ANSA ajansının Mayıs 2021 tarihinde başlayan ve “Prisma” adı ile yürütülen soruşturma hakkında yaptığı haberlere ise yetkili kişiler tarafından henüz bir yanıt verilmedi.