Jordi Alba İspanya Milli Takımı’nı Bıraktı

Bu yaz transferde ilginç gelişmeler yaşandı. Her şeyden önce, çok sayıda futbolcunun Avrupa’dan ayrılarak Suudi Arabistan’a transfer olduğundan bahsedebiliriz. Karim Benzema, N’Golo Kante, Neymar, Malcom, Roberto Firmino ve daha birçok ismi bundan sonra Suudi Arabistan’da izleyeceğiz.

Yakından takip edenlerin bildiği üzere Lionel Messi’nin Paris Saint Germain ile olan sözleşmesi 30 Haziran 2023 tarihinde sona erdi. Arjantinli yıldızın yeni kulübü fazlasıyla merak ediliyordu. Hayranları, Lionel Messi’nin Barcelona’ya dönmesini bekliyorlardı. Ancak, 36 yaşındaki oyuncu, tercihini Inter Miami’den yana yaptı. ABD kulübü ile 2.5 yıllık sözleşme imzaladı. 31 Aralık 2025 tarihine kadar bu kulüpte forma giyecek. Lionel Messi’nin ABD’ye transfer olması, futbol dünyası için sürpriz bir gelişme idi.

Jordi Alba

34 Yaşındaki Oyuncunun Tercihi Inter Miami Oldu

Inter Miami, Lionel Messi’yi kadrosuna katarak adından fazlasıyla söz ettirdi. MLS ekibinin Lionel Messi ile yetinmeye niyeti yoktu. Transferi gündemde olan iki isim vardı. Bunlardan birisi Sergio Busquets idi. 1988 doğumlu oyuncunun Barcelona ile olan sözleşmesi 30 Haziran 2023 tarihinde sona erdi. Bir dönem Sergio Busquets’in Barcelona ile yeni sözleşme imzalayacağına dair iddialar vardı. Fakat, o da yaşı gereği bu seviyede mücadele etmekten vazgeçerek Inter Miami’nin yolunu tuttu. Barcelona’nın Sergio Busquets’e yeni sözleşme veremeyecek durumda olması ve oyuncunun Lionel Messi ile yakın arkadaş olmasından dolayı ABD’ye sıcak bakması, bu transferi kolaylaştıran detaylar arasında yer alıyordu. Sonuç olarak, Sergio Busquets de tıpkı Lionel Messi gibi Inter Miami ile 31 Aralık 2025 tarihine kadar sürecek uzun bir sözleşme imzaladı.

Lionel Messi ve Sergio Busquets’i kadrosuna katan Inter Miami’nin hedefindeki bir diğer isim Jordi Alba idi. 2012 – 2013 sezonundan bu yana Barcelona’da top koşturan oyuncunun sözleşmesi, normal şartlar altında 30 Haziran 2024 tarihinde sona erecekti. Ancak, Barcelona, maddi durumunu daha iyi hale getirmek adına Jordi Alba ile yolları ayırmayı tercih etti. Oyuncu ile birtakım görüşmeler yapıldı. Sözleşmesi sonlandırıldı. Bir süre kulüp arayan Jordi Alba’nın yeni adresi Inter Miami oldu. Lionel Messi ve Sergio Busquets ile yakın arkadaş olan İspanyol oyuncunun bu tercihi yadırganmadı. O da Inter Miami ile 1.5 yıllık sözleşme imzaladı.

Milli Takıma Veda Vakti Gelip Çattı

Jordi Alba, 31 Ağustos 2023 günü sosyal medya hesapları aracılığıyla milli takım kariyerine son verdiğini duyurdu. Bu durumun birtakım sebepleri var. Her şeyden önce, oyuncunun artık kendisinden genç isimlerin önünü açmak istediğinden bahsedebiliriz. Bunun yanı sıra, Amerika ile Avrupa arasındaki saat farkı ve seyahat zorlukları da Jordi Alba’yı böyle bir karar almaya itti. 1989 doğumlu oyuncu, İspanya milli takımının formasını 93 defa giydi. Milli forma ile on gole imzasını attı.