Joao Pedro Ülkesine Döndü

Fenerbahçe, yaz transfer döneminde çok sayıda oyuncu ile anlaşarak kadrosunu güçlendirdi. Ancak, çok transfer yapmanın birtakım dezavantajları da var. Sarı lacivertli takımın kadrosunda kırka yakın futbolcu bulunuyor. Ayrıca, yabancı futbolcu sayısı da olması gerekenden çok fazla! Takdir edersiniz ki, Süper Lig’de mücadele eden kulüpler, kadrolarında en çok 14 yabancı futbolcuya yer verebilirler. Fenerbahçe, transfer yapmasa dahi kadrosundaki bazı yabancı oyuncular ile yollarını ayırmak zorunda!

31 Yaşındaki Oyuncu Gremio’ya Kiralandı

Fenerbahçe’nin yollarını ayırmak istediği isimlerden birisi Joao Pedro idi. Brezilyalı oyuncu, geçtiğimiz sezonun başında büyük umutlarla kadroya katılmıştı. Ancak, beklentileri hiçbir şekilde karşılayamadı. Bilhassa sakatlığından dolayı takımına faydalı olamadı. İsmail Kartal, Brezilyalı oyuncunun gidişine onay verdi. Hali hazırda temsilcileri aracılığıyla kulüp arayan Joao Pedro’nun yeni adresi Gremio oldu.

Fenerbahçe hakkında vermiş olduğu transfer haberleri ile tanınan Yağız Sabuncuoğlu, 1 Ağustos 2023 günü Twitter hesabı aracılığıyla Joao Pedro transferinin bittiğini duyurdu. Buna göre, 31 yaşındaki oyuncu, önümüzdeki sezon kiralık olarak Gremio’da top koşturacak. Brezilya kulübü, istediği takdirde Joao Pedro’yu 3.5 milyon Euro karşılığında kadrosuna katabilecek. Joao Pedro, takımda kalsaydı, önümüzdeki sezon Fenerbahçe’den 2.5 milyon Euro garanti ücret kazanacaktı. Gremio, 31 yaşındaki oyuncunun maaşının tamamını ödeyecek. Yağız Sabuncuoğlu, Joao Pedro’nun gidişiyle beraber Fenerbahçe’nin maaş bütçesinde 2.5 milyon Euro’luk yer açıldığını dile getirdi.

Brezilyalı Oyuncu Beklentileri Karşılayamadı

Fenerbahçe, 2014 ila 2022 yılları arasında Cagliari’de forma giyen oyuncuyu geçtiğimiz yaz 4.68 milyon Euro karşılığında kadrosuna kattı. Joao Pedro’yu o dönem hem Fenerbahçe hem de Galatasaray istiyordu. Ezeli rakipler arasındaki transfer yarışını Fenerbahçe kazandı. Joao Pedro ile üç yıllık sözleşme imzalandı.

1992 doğumlu oyuncu, geçtiğimiz sezon Fenerbahçe forması ile Süper Lig’de 20 maça çıktı. Bu maçların onuna ilk 11’de başlarken on maçta oyuna sonradan giren isim oldu. Sahada 960 dakika kaldı. Dört gol atıp bir asist yaptı. Bunun yanı sıra, 2022 – 2023 sezonunda diğer kulvarlar ile birlikte toplam 28 maça çıktı. Sezonu beş gol ve bir asist ile tamamladı.

Joao Pedro, aslında kaliteli ve tecrübeli bir oyuncu! Ancak, kendisi, geçtiğimiz sezon ciddi bir sakatlık yaşadı. Kasım ayındaki Giresunspor maçında sakatlandı. Diz ödemi sebebiyle sahalardan aylarca uzak kaldı. Mart ayı ile beraber forma şansı bulabildi. Bu yüzden, performans anlamında beklentileri karşılayamadı.

Fenerbahçe Diğer Brezilyalı Oyuncular ile de Yollarını Ayıracak

Joao Pedro, geçtiğimiz günlerde eşyalarını toplayarak İstanbul’dan ayrıldı. Yıllar sonra ülkesinde forma giyecek olan Joao Pedro son derece heyecanlı!

Fenerbahçe, herhangi bir sürpriz olmadığı takdirde kadrosundaki diğer Brezilyalı oyuncular ile de yollarını ayıracak. Onlardan birisi Willian Arao! Ayrıca, Gustavo Henrique ve Luan Peres için de ayrılık çanları çalıyor.