İTALYAN DEVİN INTER’DEN KİMLİK DEĞİŞİMİ

Kulübün dünya üzerindeki tüm futbol severlere ulaşmasını amaçlayan Inter, artık resmi isminde bulunan Internazionale ibaresini silecek. La Gazzetta dello Sport’a göre, İtalyan devi Mart ayında duyurmayı umdukları yeni isim ve kulüp armasını değişiklik yapma sürecinde.

Haberde kulübün bir süredir yine markalaşma üstünde çalıştığını ve Football Club Internazionale Milano olan resmi ismini ancak ‘Inter Milano’ olarak değiştireceği belirtildi. Kulüp arması da basitleştirilecek ve ‘IM’ baş harfleri içerecek. Inter’deki tek değişim görüntü değişikliği olmayacak.

Çin’in biri olan inşaat şirketlerinden Evergrande Grubu, kulübün ana sponsorları olarak Pirelli’nin yerini alacak adaylar listesinin başlangıcında yer alıyor. Diğer hedefler içinde ise Milyon Euroluk bir proje dahilinde yeni bir stadyuma geçmek var.

KULÜBÜN TARİHİ

Football Club Internazionale Milano, tarihler 9 Mart 1908’i gösterdiğinde, 1899 senesinde kurulan ‘AC Milan‘ futbol takımından atılmış olan 44 kişi ile beraber kurulmuş bir takımdır. Takımın renklerini oluşturan siyah ve mavi günümüzde de kulübün geçerli renkleri olan altın, mavi ve siyah ile bire bir aynıdır.

Takımın tüm bunlar İsviçreli ve İtalyan futbolculardan oluşuyordu ve bundan dolayı de yabancı oyunculara aleni bir takımdı. FC Internazionale Milano, I. Dünya Savaşı esnasında ölen antrenörleri Virgilio Fossati ile beraber 1910 senesinde ilk, Fossati’den mahrum olmalarına karşın de 1920’de ikinci kez Scudetto kazandı.

1922’de Inter Serie A’da B Grubu’nda 11 puan biriktirerek son sırada yer aldı. Buna karşın, Serie B’ye düşmemek için meydana getirilen play-off müsabakasını kazanıp yeniden ligde kaldı ve 1928 senesinde da süregelen faşizm dönemiyle beraber kulübün ismi ilkin Milanese Unione Sportiva, hemen sonra Ambrosiana SS Milano oldu. Meazza’nın ismi, hemen sonra da kulübün stadı olan Giuseppe Meazza Stadyumu’na verildi. 1940’ta ise, 1930 ve 1938’den sonrasında 5. Serie A şampiyonluğu Meazza’nın yokluğunda kazanıldı.

Bu başarıların arkasından II. Dünya Savaşı başladı. Savaş süresince yapılmayan ligler yeniden başladı ve Inter, şu an da geçerli olan FC Internazionale Milano adını aldı. 1953 ve 1954 yıllarında, iki yıl üst üste de Serie A’yı kazandı. 15 Haziran 2005’te kazanılan Coppa Italia, Inter için diriliş periyodunun başlangıcıydı. Nerazzurri, bununla birlikte, Juventus’u da yenik ederek Supercoppa Italia’yı da kazandı.

Ezeli rakip Milan ise Şampiyonlar Ligi’ni kazandı. Başlamak suretiyle olan 2008-2009 sezonu öncesinde ise yönetim, Roberto Mancini’yi Liverpool maçı sonrası verdiği demeçler kararı görevden aldı ve Jose Mourinho’yu teknik direktörlüğe getirdi. Bu seçim, Mourinho’yu da Serie A’daki tek yabancı teknik direktör yapmıştır. Mourinho’nun gelişi altın çağ’ı başlatan adımdır.

İNTER’İN ALTIN ÇAĞI

Mourinho’nun gelmesiyle oldukça değişik bir ekip kimliğine bürünen mavi-siyahlılar 2009-2010 sezonunda Serie A, Coppa Italia, UEFA Şampiyonlar Ligi ve FIFA Kulüpler Dünya Kupasını kazanarak katılmış olduğu bütün kupaları müzesine götürmüştür.  Başkan Massimo Moratti köktencilik bir kararla öncesiz rakibi AC Milan ın efsanevi oyuncusu ve bununla birlikte geçen sene AC Milan ı da çalıştıran Leonardo Araújo yu takımın başına getirdi.