İtalya Serie A’da İlk Kez Kadın Hakem Görev Alacak

Milli aranın ardından yeniden start alacak İtalya Serie A’da bir ilk yaşanacak. Ligin 8. Haftasında oynanacak Sassuolo – Salernitana karşılaşmasını Maria Sole Ferrieri Caputi yönetecek.

Serie A Tarihinde Bir İlk

Bu hafta sonu 124 yıllık Serie A tarihinde bir ilk yaşanacak. 8. haftada Sassuolo’nun evinde Salernitana’yı konuk edeceği karşılaşmada kadın hakem Maria Sole Ferrieri Caputi yönetecek. Maria Sole Ferrieri Caputi 124 yıllık İtalya Serie A tarihinde düdük çalan ilk kadın hakem olarak tarihe geçecek.

31 yaşındaki orta hakem Maria Sole Ferrieri Caputi, kariyerine 2015 yılında Serie D’de düdük çalarak başlamıştı. O sezon Serie D’de 15 karşılaşmada düdük çalan baş hakem Maria Sole Ferrieri Caputi, aynı zamanda u17 liginde de görev aldı. Genç hakem, 3 tane de u17 karşılaşması yönetmişti. 2016 -2017 sezonunda yine Serie D ve u17 karşılaşmalarında düdük çalan Maria Sole Ferrieri Caputi bu kez toplamda 19 karşılaşmada görev aldı. İlk iki sezonunda gösterdiği performansla dikkatleri üzerine çeken genç hakem, büyük beğeni kazandı ve 2018 – 2019 sezonunda toplamda 30 karşılaşmada düdük çaldı.

2019 – 2020 sezonunda yine Serie D’de görev alan Livorno bölgesi hakemi, 2020 – 2021 sezonu ile birlikte terfi alarak Coppa Italia ve ve Serie C’de görev almaya başladı. 2021 – 2022 sezonunda da yükselişini sürdüren Maria Sole Ferrieri Caputi, ödül olarak Serie C’de bir play off karşılaşması yönetme başarısı gösterdi. 2022 – 2023 sezonuyla birlikte Serie B hakemlerinden biri olan Maria Sole Ferrieri Caputi, şu ana kadar ligde 2 karşılaşmada görev alırken bir de Coppa Italia karşılaşması yönetti. Hafta sonu oynanacak Sassuolo – Salernitana karşılşamasında düdük çalmasının ardından da İtalya Serie A tarihinde görev alan ilk kadın hakem olma unvanını kazanacak.

Dünyada Görev Alan İlk Kadın Hakem Ülkemizden Çıkmıştı

FIFA, 2018 yılında Türk hakem Drahşan Arda’nın dünya çapında “İlk Kadın Hakem” olduğunu tescillemişti. Drahşan Arda, yaptığı açıklamanın ardından uzun süre bekledikten sonra FIFA’nın sonunda dünya çapında ilk kadın hakem olduğunu tescil ettiğini söylemişti. Drahşan Arda, dünyada ilk kadın hakemin kendisi olduğunu geçmiş yıllarda zaman zaman dile getirirken, 13 Aralık’ta eline ulaşan FIFA mektubu ile de hakkını teslim almıştı. 1967-68 sezonunda kursu tamamlayan ve Zonguldak’ta hakemlik sertifikasını alan Drahşan Arda, daha sonra Almanya’da yaşamını devam ettirdiği için Bavyera Bölgesi’nde maçlarda görev almaya başladı.

Geçmiş yıllarda öğretmenlik yapan ve bu sayede birçok çocuğu spora kazandıran Drahşan Arda, hakemlik hayatı nedeniyle Bavyera Futbol Federasyonu tarafından 30 yıllık bir altın rozet ve plaketle de ödüllendirilmişti.

Kendisinin dünyada ilk, Sema Tokat’ın ise ikinci kadın hakem olduğunu söyleyen Drahşan Arda, yaptığı başvurular ve gönderdiği belgelerle FIFA tarafından dünya çapında ilk kadın hakem olduğunun tescillendiğini sosyal medya hesabından açıklamıştı.