İtalya Milli Takımı Aşılanmaya Başlandı, İlk Doz Yapıldı

Covid-19 bir senedir hayatımızda oladursun hayatın her alanını da etkilemeye devam ediyor. Geçen sene yapılması planlanan ama virüsten dolayı bu seneye ertelenen Avrupa Futbol Şampiyonası 11 Haziran’da başlayacak. Bu sene başlayacak olmasına rağmen orijinal adı değişmeyen ve EURO 2020 olan turnuva başlamadan önce futbolculara aşılamalar yapılmaya başlandı. İtalya Milli Takımı oyuncularına 11 Haziran’da yapılacak maç öncesi ilk doz aşıları yapıldı.

İtalya Futbol Federasyonu ve Sağlık Bakanlığı ile birlikte başlanan ilk doz aşılanma Roma ve Milano’da yapıldı, 28 futbolcu ilk doz aşısını oldu. 11 Haziran’da Türkiye ile yapılacak maç ile Avrupa Futbol Şampiyonası da başlamış olacak. İtalyan Milli Takımının ikinci doz aşılamaları ise Türkiye maçı öncesinde yapılması düşünülüyor. Türkiye-İtalya maçı 11 Haziran’da Roma Olimpiyat Stadı’nda oynanacak.

İtalyan Futbol Federasyonu Başkanı Güvenliğe Önem Verdiğini Dile Getirdi

İtalyan Futbol Federasyonu Başkanı aşı kampanyasına katıldı ve burada Avrupa Futbol Şampiyonası hakkında açıklamalara yer verdi. Federasyon başkanı Roma’daki Spallanzani Bulaşıcı Hastalıklar Hastanesi’nde kampanyaya destek verirken maksimum güvenlik içinde karşılaşmaların yapılmasının önemine vurdu yaptı.

Avrupa Futbol Şampiyonasının hem sporcular hem de sporu yaşamak isteyen herkes için önemini bildiğine, buna bağlı olarak maksimum önlemlerle süreci yöneteceklerini paylaştı. Türkiye-İtalyan maçının gerçekleşeceği Roma Olimpiyat Stadı’na seyirci alınacak olmakla birlikte, Stadın kapasitesinin en az yüzde 25’i kadar seyirci alınacağı düşünülüyor. Roma Olimpiyat Stadı’nın önümüzdeki maçları ise şöyle; 16 Haziran’da İtalya-İsviçre, 20 Haziran’da İtalya-Galler, 3 Temmuz’da bir çeyrek final maçı…

Turnuva Maçlarında Seyircilerinde Aşılanması Gündemde

Maçların gerçekleşeceği başkent Roma’nın Laizo bölgesi gelecek planları konusunda açıklamalarda bulundu. Açıklamaları yapan Lazio Bölgesi Sağlık İdaresi Sorumlusu Alessio D’Amato, maçların seyirciler tarafından izlenmesinin öneminden bahsetti. Ve sadece futbolcuların değil, maçı izlemeye gelen taraftarların da aşılanabileceğini söyledi. Sağlık İdaresi Sorumlusu D’Amato, bu konuda ABD’yi örnek gösterdi. NBA takımlarından Milwaukee Bucks’un maçı izlemeye gelen taraftarlara aşı imkanı sunmasını anlatan D’Amato, spor müsabakaları için aşı merkezleri kurabileceklerini dile getirdi. İtalya Futbol Federasyonu’nun onay vermesi halinde bu sürecin başlayabileceğini söyledi.