İtalya Hırvatistan Engelini Rahat Geçti

2023 Avrupa Kadınlar Voleybol Şampiyonası devam ediyor. Türkiye, Avrupa Şampiyonası’nın favorilerinden birisi! Filenin Sultanları, C Grubu’nda mücadele ediyor. Maçlarını Almanya’nın Düsseldorf şehrinde oynuyor. Milli takımımız, şu ana kadar grupta oynamış olduğu dört maçın tamamını kazandı. Sırasıyla İsveç, Azerbaycan, Çekya ve Yunanistan maçlarından galibiyet ile ayrıldı. Milli takımımız, gruptaki son maçında Almanya ile karşı karşıya gelecek.

Takdir edersiniz ki, İtalya, kadınlar voleybolda ekol sayılabilecek ülkelerden birisi! 2021 Avrupa Şampiyonası’nın şampiyonu İtalya olmuştu. İtalya, iki yıllık aranın ardından bir kez daha Avrupa şampiyonu olmak istiyor. Gelin, İtalya – Hırvatistan maçının detaylarına bir göz atalım!

Maçın Galibi İtalya Oldu

İtalya ile Hırvatistan arasında ciddi bir kadro kalitesi farkı bulunuyor. Voleybol severler, İtalya’nın bu maçı rahat bir şekilde kazanacağını düşünüyorlardı. 23 Ağustos 2023 gününün programında yer alan maç Torino’da oynandı. Davide Mazzanti, kadrosundaki tüm oyunculara fazlasıyla güveniyordu. Bu yüzden, maça rotasyonlu bir kadro ile çıktı. Francesca Bosio, Sylvia Nwakalor, Alice Degradi, Loveth Omoruyi, Marina Lubian ve Federica Squarcini, İtalya’nın ilk altısını oluşturan isimlerdi. Libero Eleonora Fersino idi.

Hırvatistan’ı voleybol severlerin yakından tanıdığı bir isim çalıştırıyor. Ülkemizde Eczacıbaşı Dynavit’in antrenörlüğünü yapan Ferhat Akbaş, aynı zamanda Hırvatistan’ı da çalıştırıyor. Hırvatistan, son derece başarısız bir yaz dönemi geçiriyor. Hırvatlar, grup maçları bitmemesine rağmen turnuvaya veda ettiler. Üst üste aldıkları yenilgiler ile taraftarlarına hüzün yaşattılar.

İtalya’nın bu maçta zorlanmasına ihtimal verilmiyordu. Böyle düşünenler yanılmadılar. İlk setin galibi 25-23’lük skorla İtalya oldu. Hem hücumda hem de savunmada oldukça iyi bir görüntü çizen İtalya, başarılı oyununu ikinci sette de sürdürdü. Bu setin galibi 25-19’luk skor ile İtalya oldu. Hırvatistan, her ne kadar güçlü rakibine direnmeye çalışsa da bitiricilik konusunda sıkıntı yaşıyordu. Son sette değişen bir şey yoktu. İtalya, bu seti de 25-17 kazanarak maçtan 3-0 galip ayrıldı.

İtalya Smaçörleri Sayesinde Galip Geldi

Daha önce de ifade ettiğimiz gibi İtalya maça rotasyonlu bir kadro ile çıktı. Davide Mazzanti, genç oyuncularına ilk altıda görev vermekten çekinmedi. Loveth Omoruyi, maçın yıldızlarından birisiydi. 2002 doğumlu smaçör, maçı 15 sayı ile tamamladı. 11 hücum, üç blok ve bir de servis sayısı aldı. Alice Degradi, bu turnuvanın sürpriz ismi olacak gibi duruyor. Deneyimli oyuncu, takımına 14 sayı kazandırdı. 12 hücum, bir blok ve bir de servis sayısı ile dikkat çekti.

İtalya’da durumu merak edilen isim tahmin edebileceğiniz üzere Paola Egonu! Davide Mazzanti, turnuvanın ilk maçında pasör çaprazında Ekaterina Antropova’yı tercih etti. Genç oyuncu, turnuvaya fena olmayan bir başlangıç yaptı. Fakat, sakatlık yaşadı. Davide Mazzanti, Hırvatistan maçında Paola Egonu’yu tercih etmedi. 1998 doğumlu oyuncunun ilerleyen maçlarda forma giyip giymeyeceği bilinmiyor.