İstanbul Maratonu’nun Kazananı Erkeklerde Kiplangat Kadınlarda Jerotich

N Kolay 43. İstanbul Maratonu, binlerce katılımcısı ile gerçekleşti. Sporseverlerin ilgi ile takip ettiği maratonunun erkeklerdeki kazananı Ugandalı koşucu Victor Kiplangat olurken kadınlarda şampiyon ipini göğüsleyen isim Kenyalı atlet Sheila Jerotich oldu. İşte N Kolay 43. İstanbul Maratonu’na dair merak edilen ayrıntılar…

Dünya Atletizm Birliği (World Athletics) N Kolay 43. İstanbul Maratonu’na “Dünyanın kıtalar arası koşulan tek maratonu” unvanını layık gördü. Altın kategoride gerçekleşen maraton, 2021 senesinde 43. kez  tamamlandı.

İstanbul Maratonu’na Büyük İlgi

N Kolay 43. İstanbul Maratonu, karantina ile geçen 2020 senesinin ardından büyük ilgi gördü. Maratonun start yeri Anadolu Yakası’nda 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün 250 metre gerisi olurken bitiş yeri Sultanahmet Meydanı olarak belirlendi.

Erkeklerde Ugandalı atlet Victor Kiplangat, 42,195 kilometrelik parkuru 2 saat 10 dakika 18 saniyede tamamlayarak birincilik ödülünü almaya hak kazandı. Kiplangat, bu sayede ilk kez maraton birinciliği elde etmiş oldu.

İkinciliği 2 saat 10 dakika 23 saniye ile Kenyalı atlet Robert Kipkemboi alırken 2 saat 10 dakika 25 saniyeyle üçüncülük Ugandalı Solomon Mutai’nin oldu.

Kadınlarda şampiyonluk ipini göğüsleyen atlet, 2 saat 24 dakika 15 saniyelik derece ile Kenyalı sporcu SheilaJerotich oldu. Bir diğer Kenyalı atlet Jackline Chepngeno ise ikinciliği 2 saat 24 dakika ve 21 saniye sayesinde kazandı. Üçüncülük ödülü 2 saat 24 dakika 45 saniyeyle Etiyopyalı isim Ayantu Abdi’nin oldu.

Ödül Törenine Ekrem İmamoğlu da Katıldı

İstanbul Başarılı Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Kenya Ankara Büyükelçisi de N Kolay 43. İstanbul Maratonu’nun ödül törenine katıldı. Organizasyonda ilk 3’e giren başarılı sporculara ödülleri takdim edildi. Maratonu birinci olarak tamamlayan sporculara 35 bin dolar verilirken ikincilere 20 bin dolar ve üçüncülere ise 10 bin dolar para ödülü verildi.

Türk sporcular arasından N Kolay 43. İstanbul Maratonu’nda şampiyonluk ipini göğüsleyenler 30 bin Türk Lirası, ikinciler 15 bin TL ve üçüncüler ise 5 bin Türk Lirası para ödülüne layık görüldü.