İrfan Can Kahveci’nin Sağlık Durumu

Fenerbahçe’nin ara transfer döneminde büyük bir transfer çalımı ve beklentilerle transfer ettiği İrfan Can Kahveci konusunda yüzü bir türlü gülmedi. Ocak ayından bu yana toplamda 3 aya yakın bir süreyi sakatlıklarla geçiren İrfan Can Kahveci 12 Eylül 2021 tarihinde girdiği Sivasspor maçında da tekrar sakatlanmış ve oyundan çıkmıştı.

Uyluk Problemi Kronik Mi?

İrfan Can Kahveci’nin Sivasspor maçında yaşadığı bu problemle alakalı futbol kamuoyu ikiye bölünmüş, bir kısım problemin İrfan Can Kahveci’den kaynaklandığını düşündüklerini ifade ederken bir kısım ise Vitor Pereira’nın antrenman metotlarının takımın fiziksel sağlığını etkilediğini ve İrfan Can Kahveci’nin de bu durumdan mustarip olduğunu iddia etti.

Ancak görünüşe bakılacak olursa İrfan Can’ın özellikle uyluk konusunda sakatlığının müzmin bir hal almaya başladığı görünüyor. Fenerbahçe’ye geldiği tarihlerde üst adelesinden sorun yaşayan İrfan Can’ın Fenerbahçe Kulübünün yaptığı açıklamalardan hareketle son üç sakatlığının tamamı uyluğundan ortaya çıkmış durumda. Can Kahveci’den yararlanamamak aynı zamanda Fenerbahçe’yi de olumsuz etkiliyor.

Ara sezondan bu yana Fenerbahçe ile sadece 15 Süper Lig maçına çıkabilen İrfan Can sakatlık dönüşü ile birlikte neredeyse 3 aya yakın bir süre sahadan uzak kalacak ve toplamda 1 senede 20 maçı dahi tamamlayamamış olacak gibi görünüyor.

Taktiksel Handikap

Vitor Pereira’nın 3-4-2-1 formasyonuyla sahaya sürdüğü Fenerbahçe’de bir kanadı oyun kurucu bir kanadı da golcü kanat forvet olarak tercih ettiğini anlamak mümkün. Bu bağlamda Mesut Özil ile birlikte en önemli iki oyun kurucu oyuncudan biri olan İrfan Can’ın Mesut’a kıyasla hem tempo konusunda daha iyi olması hem de gole olan eğilimi oldukça değerli.

Sivasspor maçından da anlaşılacağı üzere temposu yüksek bir takım isteyen Vitor Pereira’nın Mesut Özil’i oynatmak konusunda Fenerbahçeli taraftarların isteğini pek karşılamayacak gibi duruyor. Böyle bir atmosferde İrfan Can Kahveci’nin varlığı hem takım adına hem de İrfan Can Kahveci adına oldukça değerli olabilirdi.

Kısa vadeli olarak bakıldığı zamanda da sakatlıklar konusunda başı ağrıyan Fenerbahçe’nin özellikle Avrupa maçlarının eklenmesiyle daralan fikstüründe daha fazla oyuncuya ihtiyacı olacak.