İngiltere’den Harika Geri Dönüş

13 Ağustos tarihinde başlayan İngiltere Premier Lig, harika bir geri dönüşe sahne oldu. İngiltere başkenti Londra kulüplerinden Brentford, tam 74 yıl sonra döndüğü Premier Lig’de ilk maçında Arsenal ile karşı karşıya geldi.

Brentford, 1947 yılından sonra çok uzun bir aradan yükseldiği Premier Lig’de ilk hafta maçında Arsenal’i Sergi Canos ve Christian Norgaard’ın golleriyle 2-0 mağlup ederek Premier Lig’e üç puanla başladı.

Galibiyetten Daha Fazlası

Brentford’un Community Stadium’da Arsenal’i ağırladığı maç, sıradan bir futbol maçından çok daha fazlasıydı. Brentford, şu an Premier Lig adıyla anılan ve İngiltere’de futbolun en üst noktası olan ligde en son 1947 yılında eski stadyumu Griffin Park’ta çıktı.

1947 yılında son Premier Lig maçında Arsenal’e mağlup olup ülkenin en tepedeki futbol ligine veda eden Brentford, uzun süre sessiz kaldı. 2020-21 sezonunda Premier Lig’e dönüş yapan Brentford, 1922 ve 1999 yılları arasında Premier Lig’e hasret kalan Bradford City’nin ardından en uzun süre Premier Lig hasreti çeken takım oldu.

2019-20 sezonunda çok iyi bir performans sergileyen Brentford, sezonun son iki maçında da mağluibyet alarak dramatik bir şekilde Premier Lig’e yükselememiş, play off finalinde de başka bir Londra ekibi olan Fulham’a yenilerek Premier Lig umutlarını bir sonraki yıla taşıdı.

Ancak Brentford taraftarı, o sezon yaşananlardan sonra asla Premier Lig’e çıkamayacaklarına inanmış bir haldeydi. Brentford, bunun üzerine takımın en değerli oyuncularından ikisi Said Benrahma ve Ollie Watkins’i kadrosunda tutamadı.

Yeniden

Brentford, yaşanan bu trajediden sonra 2020-21 sezonunda da çok iyi bir performans sergiledi ve ligi yeniden üçüncü sırada tamamlayıp play off turuna katılmayı başardı. Brentford’un 2020-21 sezonunda play off finalindeki rakibi Swansea idi. Brentford, Wembley Stadyumu’nda oynanan Swansea maçının başlarında 2-0 öne geçti ve maç bu skorla tamamlandı. Bu, Brentford’un tam 74 yıl sonra Premier Lig’e çıktığı anlamına geliyordu.

Mükemmel bir transfer politikası izleyen Brentford, Premier Lig’de de ilk maçına 1947’de Premier Lig’e veda ettiği Arsenal ile karşılaştı ve 74 yıl öncesinin intikamını almayı başardı.