İNGİLTERE’DE IRKÇILIK AYYUKA TIRMANIYOR

İngiltere, özellikle Premier Lig oyuncularına gerçekleştirilen ırkçı saldırılardan yakasını silkemiyor. Avrupa futbolunun bir gerçeği haline gelen ve özellikle siyahi futbolculara yönlendirilen ırkçı saldırıların son hedefi, Manchester United’lı yıldız golcü Anthony Martial oldu.

İngiltere Premier Lig’inin 24. haftasında Manchester United-West Bromwich karşılaşması yaşandı. Manchester United’ın ev sahipliğinde 1-1’lik beraberlikle biten mücadelenin skandal yaratan tarafı, Fransız siyahi oyuncu Martial’a sosyal medya aracılığıyla gerçekleştirilen ırkçı saldırılar oldu.

Avrupa futbolu bir kez daha ırkçı saldırıların beşiği haline geldi. İngiltere Premier Lig’i, özellikle siyahi oyunculara karşı gerçekleştirilen ırkçı söylemlerle çalkalanıyor. Bu seferki çirkin saldırı, Manchester United-West Bromwich karşılaşmasından sonra Manchester United’lı yetenekli golcü Anthony Martial’a yöneldi.

Martial, daha önce de 27 Ocak’ta gerçekleşen Sheffield United-Manchester United maçında İngiliz siyahi futbolcu Axel Tuanzebe ile birlikte ırkçı saldırılara maruz kalmıştı. United oyuncuları bu çirkin saldırıları tiksinti ile karşıladıklarını ve ırkçılığa müsamaha göstermeyeceklerini söylemişlerdi.

Kulüp ise bu tür ırkçı saldırıları tamamen kınadıklarını ve düzenleyici otoriteleri böyle çirkin saldırıları önlemek için göreve çağırdıklarını belirten bir açıklama yapmıştı.

Facebook Harekete Geçti

Manchester United’lı yıldız oyuncu Martial‘ın West Bromwich karşılaşmasında yaşadığı ırkçı tacizden sadece birkaç gün önce, sosyal medya devi Facebook, İngiliz Premier Lig’inde siyahi futbolculara karşı sosyal medya aracılığı ile gerçekleştirilen ırkçı saldırılara yönelik bir dizi önlem alınacağını duyurdu.

Daha önce de Manchester United’lı futbolcular Marcus Rashford, Anthony Martial, Axel Tuanzebe; West Bromwich’li futbolcu Romaine Sawyers, Chelseali Reece James ve Manchester United’ın kadın takımında oynayan futbolcu Lauren James gibi siyahi oyuncular ırkçı tacizlere uğramıştı.

Bütün bu ayyuka çıkan ırkçı saldırıların üzerine Facebook yöneticilerinden Fazda Madzingira kendisini dehşete düşüren bütün bu ırkçı tacizler karşısında yeni önlemler alınacağını belirtti.

Alınan Önlemler Etkili Olacak mı?

Manchester United’ın başarılı oyuncusu Anthony Martial’ın en son yaşadığı ırkçı taciz Premier Lig’deki pek çok takımın sabrını taşırmaya yetti. Her ne kadar bu tür saldırılar uzun süredir devam ediyor olsa da, son günlerde Martial gibi nice siyahi futbolcunun sosyal medya aracılığıyla ırkçı hakaretlere maruz kalması, Facebook gibi bir sosyal medya devini de harekete geçirdi.

Alınacak yeni önlemlere göre, Facebook’ta futbolculara karşı yönlendirilen ırkçı ve ayrımcı söylemlerin sahiplerinin hesapları süresiz olarak dondurulacak.

Yine Facebook’un sahibi olduğu bir diğer sosyal medya platformu olan Instagram ise ırkçı söylemler paylaşan kullanıcıların hesaplarını tamamen sonlandıracak. Alınan önlemlerin işe yarayıp yaramayacağı ilerleyen günlerde belli olacak gibi gözüküyor.