İLGİ ÇEKİCİ BİR TURNUVA “DÖRT TEPE”

Türk insanının yakından takip etmediği ancak izlemeye başladığında bırakamadığı bir çok spor dalı var. Kayakla atlama bunlardan yalnızca bir tanesi.

Bu kategoride bir müsabakaya denk gelindiğinde önce hislere göre bir sporcuyu favorimiz olarak seçeriz ve sonrasında atlayışını bekleriz. O inanılmaz yükseklikteki rampanın üzerinden atlayan sporcular, korkusuzca ve daha havadayken ince hesaplar yaparak yere iner ve görsel bir şölen oluşturur.

TURNUVA HAKKINDA KISA BİLGİLER

Dört Tepe Turnuvası bu sporun bazılarına gore zirvesidir. Dünya Kupası’ndan daha mühim, daha heybetli olduğu söylenebilir. “1953 yılından beri hemen hemen her sene, hemen hemen aynı kronolojik sırada, Oberstdorf, Garmisch-Partenkirchen, Innsbruck ve Bischofshofen tepelerinde düzenlenmektedir.

En fazlaca puan kazanan ise şampiyon oluyor. Kazanmak o denli zor ki, 4 tepeyi birden birinci bitiren tarihte ancak 3 isim var. Sven Hannawald, Kâmil Stoch ve Ryoyu Kobayashi. Üstelik Stoch ve Kobasyashi bu zaferleri son 3 senede elde ettiler. Ayrıca formatı gereği de bütün Dünya Kupası ve şampiyonlarından ayrı bir kulvarda.

Daha önce kolay kolay karşılaşılmayan düello sistemiyle elemeler ilgi çekici bir hal alıyor ve organizasyonun yapıldığı fört farklı tepesiyle her turnuvadan ayrılıyor.

“Kış sporlarının Formula 1’i” olarak anılan bu sporda Dört Tepe’yi ilk defa bütün tepelerde kazanan isim Sven Hannawald, “tükenmiş sendromu” ile boğuştu. Hem de zaferi kazandıktan 2 yıl sonrasında. Kayakla atlama ancak ruhsal olarak zorluğuyla dikkat çekmiyor.

DÖRT TEPE TURNUVASINI FARKLI KILAN ETKEN

Dört Tepe Turnuvası, Almanya ile Avusturya’nın İkinci Dünya Harbi sona erdikten sonra, hangi milletin sporcularının daha kalifiye olduğuna dair bir tartışma ile başlıyor. Sonrasında da internasyonal bir hâl alıyor. Dünya Kupası’ndan da eski olması nedeniyle ondan daha kıymetli, hatta bir ihtimal de olimpik altın kadar kıymetli bir turnuva Dört Tepe.

Dört Tepe, sadece kayakla atlamaya özgü. Dünya şampiyonaları ve dünya kupaları şeklinde organizasyonlar öteki sporlarda da var fakat Dört Tepe, bu anlamda tek. Ek olarak, sezon içinde düello formatının olduğu tek turnuva Dört Tepe. Bu anlamda da öteki organizasyonlardan ayrılıyor.