Hollanda Mağlubiyeti Sonrası A Milli Futbol Takımı’mızın İstatistikleri


2022 Dünya Kupası Avrupa Elemeleri heyecanı içinde G Grubu’nda yer alan A Milli Futbol Takımı’mız ilk olarak Hollanda 4-2 skorla ardından da Norveç’i 3-0’lık bir skorla mağlup etmiş ve büyük övgüler toplamıştı.


Letonya ile çetin bir mücadele yaşanmış ve 3-3 skoru ile yaşanan beraberlik hız kesmemişti. Ta ki Avrupa Şampiyonası’na kadar… Öncesine gelen EURO 2020 süreci ise sanki bu günlerin habercisi niyetindeydi. Mutlak galibiyet amacıyla gidilen turnuvadan, 1 gol atağı ile geri dönülmüş ve kendi tarihimizin en üzen turnuvalarından biri yaşanmıştı.


Karadağ karşısında 2-2 beraberliğini gören ve Cebelitarık’ı 3-0 skoruyla yenmesine rağmen ilk yarıda sönük bir temposu olan Millilerin, korkulanı başına geldi. Hollanda ekibiyle aynı sahaya çıkan A Milli Futbol Takımı’mız 6-1 skorunu gördü.


Yaşanılan mağlubiyet ile teknik direktör Şenol Güneş’in istifası gündeme geldi.


55 Takım Arasında 47. Sırada…


A Milli Futbol Takımı’mız özellikle az gol yiyen kimliği ile bilinirken Hollanda ekibiyle son yaşanan mağlubiyet, bu bilinirliği azaltacak bir sonuç ortaya koydu. Yaşanılan mağlubiyet uzun süre konuşulacak iken teknik hoca Şenol Güneş’in istifa etme ihtimali gündeme bomba gibi oturdu.


Yediği 6 gol ile toplam kalesinde gol görme sayısı 13’e çıktı ve böylelikle en çok gol yiyen ikinci takım oldu. A Milli Futbol Takımı’mız böylelikle hiç puanı olmayan ve 25 golü kalesinde gören Cebelitarık ekibinin bir adım arkasında yer almış oldu.


Diğer taraftan Dünya Kupası Elemelerinde yer alan 55 takım ile kıyaslandığında 47. Sırada kendisine yer bulan Milliler, bu alanda sadece 8 ekipten daha iyi bir performans ortaya koymuş oldu.

İstatistiklerde Başarılı Olduğumuz Alan Yok!


A Milli Futbol Takımı’mızın düşüş içinde olan ve diğer ülkeler ile kıyaslandığında geride kaldığı değerler şu şekilde sıralandı; şut, orta, isabetli pas, top çalma, top sürme ve topla oynama…


Diğer taraftan istatistiki değerlere bakıldığında A Milli Futbol Takımı’mız listelerde ilk sıralarda yer almadığı gibi başarılı olduğu bir alanı da bulunmadığı gözlemlendi.