Herkes Altyapı Süreçlerini Merak Ediyor

2021-22 sezonundan itibaren uygulanacak yabancı sınırı kararı, kulüplerin altyapılarını yakından ilgilendiriyor. Peki kulüpler altyapılarına oyuncu seçiyorlar mı? Eğer seçiyorlarsa hangi tarihte seçiyorlar? İşte bu soruların cevapları:

2021-22 sezonu başlamadan önce kulüplerin altyapı seçmelerini devam ettirip ettirmediği merak konusu oldu. Türkiye’de profesyonel liglerde mücadele eden birçok takım, koronavirüs salgını nedeniyle altyapı çalışmalarına ara verdi. Türkiye Futbol Federasyonu’nun aldığı yabancı kararına göre kulüpler, zaman ilerledikçe daha çok yerli ve altyapıdan yetişmiş oyuncu oynatmak zorunda kalacak. Ülkemizin dört büyük kulübü de, bu durumun farkında olarak altyapı seçmelerine devam ediyor.

Beşiktaş Ara Verdi

Türkiye’de en başarılı futbol kulüpleri arasında yer alan ve altyapısından başta Sergen Yalçın olmak üzere birçok başarılı furbolcuyu yetiştiren Beşiktaş, altyapı seçmelerine koronavirüs salgını nedeniyle ara verdi. Beşiktaş, 19 yaş altı takımı haricinde çalışmalarını sürdürmüyor. Beşiktaş, küçük yaş grupları için de sağlıkllı bir ortam olması halinde altyapı çalışmalarına kaldığı yerden devam edecek.

Fenerbahçe Tamamladı

Türkiye’deki en iyi altyapı tesislerinden birine sahip olan ve Ömer Faruk Beyaz gibi yetenekli bir futbolcuyu Stuttgart’a kaptıran Fenerbahçe ise altyapı seçmelerini 9 Temmuz tarihinde Fenerbahçe Spor Kulübü’ne ait olan Fikir Tepe Tesisleri’nde tamamladı. Kulüpten yapılan açıklamaya göre farklı yaş gruplarından birçok futbolcu adayı altyapı seçmelerine katıldı ve seçmeleri geçen adaylar, farklı yaş grubu kategorilerinde altyapıya dağıldı.

Galatasaray da Tamam

Türkiye’nin en önemli altyapılarından birine sahip olan ve hem 2000 yılındaki UEFA Kupası ve Süper Kupa zaferlerinde büyük pay sahibi olan Emre Belözoğlu gibi oyuncuları altyapısından çıkaran ve sürekli oyuncu yetiştiren kulüplerden biri olan Galatsaray da altyapı seöimlerini tamamladı. Galatasaray, altyapı seçmelerini 11 Temmuz tarihinde yaptığı seçmelerle gerçekleştirdi.

Trabzon Tam Gaz

Son dönemde Yusuf Yazıcı, Abdülkadir Ömür ve Uğurcan Çakır gibi oyuncuları altyapısından çıkaran Trabzonspor da altyapı seçmelerine devam ediyor. Trabzonspor kulübünün altyapı koordinatörü Cihan Hamit, seömelerin devam ettiğini ve hem yurtiçinden hem de yurtdışından adayları bekleyeceklerini ifade etti. Cihan Hamit, seçmelerin tamamlanacağı tarih konusunda çok net konuşmadı.