Her gün egzersiz yapıyor musunuz? Her gün egzersiz yapmak kasları eritir mi, her gün egzersiz yapmak zararlı mıdır?

Spora yeni başlayan kişiler için beklentilerinizi net bir şekilde tanımlamanız önemlidir. Spor birçok nedenden dolayı yapılabilir. Profesyonel olmak, sıkı ve fit bir vücuda sahip olmak ya da sadece sağlıklı hissetmek isteyebilirsiniz. Ne elde etmek istediğinize karar verdikten sonra, diyetisyenler, spor koçları, kişisel eğitim ve spor eğitmenleri gibi uzmanların yardımıyla bir plan oluşturmak en iyisidir. Bu, sakatlıklar veya sağlık sorunları hakkında endişelenmenize gerek kalmadan düzenli sporu günlük hayatınıza dahil etmenizi sağlayacaktır.

Her gün spor yapmak mantıklı mı?

Zihinsel olarak hazırlıklı bireyler sporu verimli ve sağlıklı bir şekilde daha iyi yapabilirler. Rutininizi bozmadan veya kendinizi egzersiz yapmaya zorlamadan sporu günlük hayatınıza dahil etmek önemlidir. Motive ve hazır olduğunuzda spor daha faydalı olacaktır. Herkesin kendini iyi hissetmediği ve enerji eksikliği yaşadığı kötü günleri vardır. Kendinizi iyi hissetmediğinizde spora bir gün ara vermek sorun değildir. Uzmanlara göre dinlenmek ve spor yapmak eşit derecede önemlidir. Kaslar öncelikle dinlenme dönemlerinde gelişir. Yıllarca farklı sporlara devam etmek için küçük, kararlı hamleler yaptığınızda motivasyonunuzu korumak daha kolaydır. Günlük hayatınızı etkilemeden adım adım ilerlerseniz sporu daha kolay benimseyebilirsiniz.

Her gün egzersiz yapmanın zararı var mı?

Düzenli spor yapmaya başlamadan önce vücudunuzu tanımalısınız. Belirli bir sağlık sorununun belirli spor türlerini yapmayı zorlaştırıp zorlaştırmayacağını öğrenin. Spor o kadar geniş bir kavramdır ki herkese uygun programlar tasarlanabilir. Günlük olarak uygulandığında, düşük performans yoğunluğuna sahip sporlar sorun yaratmaz. Bu tür sporlar şunlardır:

 • Yürüyüş
 • Hafif Koşu
 • Bisiklet
 • Yüzme
 • İp Atlama
 • Hareketli müzik eşliğinde dans edin
 • Aerobik egzersiz için egzersizler

Uzmanlar ayrıca ağırlık kaldırma gibi yoğun günlük aktiviteleri de önermemektedir. Yoğun egzersiz vücudunuz için zararlı olabilir, fiziksel zorlanma ve strese neden olabilir. Dikkate alınması gereken bir diğer faktör de süredir. Egzersizin süresi ve türü, yeni bir spora başlarken göz önünde bulundurulması gereken önemli faktörlerdir. Kişi kendi vücudunu ve nasıl çalışması gerektiğini daha iyi tanıdıkça, bu konular daha net hale gelecektir.

Her gün spor yapmak kasları eritir mi?

Uzmanlar günlük sporun en büyük olumsuz etkisinin sakatlanma riskinin artması olduğunu söylüyor. Vücudunuza ihtiyacı olan zamanı verin. Dinlenme sırasında vücut egzersizden sonra toparlanır ve kas gelişimi evresine girer. Günlük egzersizin kasları eriteceği doğru değildir. Sadece kasların gelişimini yavaşlatacaktır. Sporun bir takıntı haline gelmemesi önemlidir. Spor sadece fiziksel olarak değil, sağlığınız ve refahınız için de faydalı olabilir. Sporu değerlendirirken bu yönü göz ardı edilmemelidir.

Herhangi bir spora başlamadan önce ısınmak önemlidir. Bir spora başlamadan önce ısınmak önemlidir. Bunun yapılmaması kas kramplarına, sağlık sorunlarına ve sakatlanmalara neden olabilir. Herhangi bir spora başlamadan önce hafif koşu ve yürüyüş gibi düşük yoğunluklu aktivitelerle ısınma önerilir. Vücudunuzu daha yoğun egzersizlere hazırlamak için ısındıktan sonra esneme hareketleri de yapılır. Isınma, esneme ve güçlendirme egzersizleri koordinasyonu ve kondisyonu geliştirir. Egzersiz sonrasında esneme ve soğuma egzersizleri önerilir. Kaslarınızda biriken laktik asitler bu şekilde uzaklaştırılacaktır. Kas ağrılarını önleyebilirsiniz.

Gündüz saatlerinde spor yapmak ne zaman uygundur?

Gün içinde farklı saatlerde spor yapılabilir. Günlük programınıza göre planlama yapabilirsiniz. Zinde ve sağlıklı olduğunuzda egzersiz yapmak daha etkilidir. Araştırmalara göre, sabah uyandıktan sonra ve kahvaltıdan önce yapılan kardiyo, daha fazla yağ yakmaya yardımcı oluyor. Böylece daha fazla kalori yakarsınız. Eğer bu tempoya alışık değilseniz vücudunuzu yormamanız tavsiye edilir. Temponun yoğunluğu ve süreler kademeli olarak artırılabilir. Gün içinde belirli bir saatte egzersiz yapmak yerine biyolojik zamanınızı takip etmeniz daha önemlidir. Gün içinde en hazır olduğunuzda spor daha keyiflidir. Uzmanlar spordan hemen önce veya sonra yemek yemeyi önermiyor. Uzmanlar, egzersizden 1-2 saat önce ve sonra ağır yemeklerden kaçınılmasını önermektedir.

Haftada kaç gün egzersiz yapmalıyım?

Ne kadar süreyle ve haftada kaç kez egzersiz yapılacağı da kişiye göre değişir. Bu cevaplar egzersiz yapma nedeninize göre değişecektir. Örneğin profesyonel sporcular haftada 6 gün antrenman yapıp bir gün dinlenebilirler. Ancak bu yoğun egzersizler uzman gözetimi altında gerçekleştirilir. Spor yaparak sağlıklı bir vücuda sahip olmak istiyorsanız, haftada 3-4 kez yapmanız yeterlidir. Dinlenme süresinin aksatılmaması ve spor günlerinin ardışık olmaması önemlidir. Düzenli spor yapmanın faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Uyku düzeni: Sağlıklı olmalarını sağlar
 • Uyku kalitenizi artırın
 • Bağırsakların sağlığını ve refahını desteklemek
 • Uzun yaşam üzerinde olumlu etki
 • Zihinsel esenliğin desteklenmesi
 • Düzenli kalp egzersizi
 • Hareketinizin enerjisini artırın
 • Stresin azaltılması
 • Vücudunuza esneklik kazandırın

Evde haftada kaç gün egzersiz yapmalısınız?

Uzmanlar, sağlıklı bir şekilde kilo vermek için haftada 3-4 kez düzenli olarak egzersiz yapmanız gerektiğini söylüyor. Süre, çalışma miktarına bağlı olarak değişebilir. Kilo kaybı öncelikle yağ yakmakla ilgilidir. Bunun için bir egzersiz programı geliştirmeniz gerekecektir. Plank, mekik ve şınav gibi herhangi bir ekipman gerektirmeyen egzersizler evde spor yapmak için idealdir. Ayrıca ekipman üzerinde ağırlık kaldırmayı, ip atlamayı, koşu bandı veya pilates ekipmanı kullanmayı ve esnek bantlar kullanmayı sayabilirsiniz.

Ana sayfaya dönmek için tıklayın
Hazineyi çöpe atıyormuşuz! Doktor yüzü göstermeyen gıdaHazineyi çöpe atıyorduk! Hazineyi çöpe atıyormuşuz!
 Özdağ'ın destek açıklaması sonrası AK Parti'den ilk yorum! Özdağ’ın destek açıklaması sonrası AK Parti’den ilk yorum!
Ümit Özdağ'dan açıklama: 'İçişleri Bakanı olarak yollayacağımÜmit Özdağ’dan açıklama: ‘Onu İçişleri Bakanı olarak göndereceğim’