Hentbol Oyun Kuralları

Hentbol çok zevkli bir takım sporudur. Ülkemizde pek yaygın değildir. Takım oyunlarını seviyorsanız denemelisiniz. Sizlere hentbolu, tarihçesi ve oyun kuralları da dahil olmak üzere tanıtmak istedik.

Hentbol Tarihçesi

Hentbol kelimesi “el topu” anlamına gelen “handball” kelimesinden türetilmiştir. Dünyanın en eski oyunlarından biri olan hentbol, 19. yüzyılın başlarında Danimarka’da bugün bildiğimiz şekliyle oynanıyordu. Hentbol 1927 yılına kadar Türkiye’ye ulaşmamıştır. 1976 yılında Türkiye Hentbol Federasyonu kuruldu. Hentbol bugün 150 ülkede olimpik spor olarak kabul ediliyor. dünya çapında 8 milyon oyuncu hentbol oynamak için lisanslıdır.

Hentbol Nedir? Hentbolun Kuralları Nelerdir?

Hentbol, bir kaleci ve altı oyuncu dahil olmak üzere yedi oyuncudan oluşan iki takım tarafından oynanır. Her takımın 5 yedek oyuncu hakkı vardır. Oyunda oyuncu değişiklikleri ile ilgili herhangi bir kural yoktur. Hentbol topları sentetik malzeme ile kaplıdır. Hentbol kapalı spor salonlarında oynanır. Her biri 30 dakika süren 2 devreden oluşur. Kadınlar için devre arası 25 dakika olarak belirlenmiştir. Devreler arasındaki ara 10 dakikadır. Hentbol, fiziksel güç gerektiren yoğun bir oyundur. Oyunun amacı diğer takımın kalesine gol atmaktır. Hentbol, basketbol ve futbolun bir karışımı olarak tanımlanabilir. Saha en az 40 metre uzunluğunda ve 20 metre genişliğinde olmalıdır. Sahada iki kale ve kale çizgileri vardır.

Hentbol Oyun Kuralları

  • Oyuna başlamak için top havaya atılır.
  • Hentbol, topun diz altına temas edemediği bir oyundur. Bu kuralı ihlal eden oyuncu iki dakika süreyle oyundan çıkarılır.
  • Bir yedek oyuncunun, faul nedeniyle oyundan çıkarılan bir oyuncunun yerine geçmesine izin verilmez.
  • Top sadece 3 saniye boyunca oyuncunun elinde tutulabilir. 3 adım attıktan sonra top dışarı atılmalıdır.
  • Diğer oyuncular rakibin tuttuğu topa dokunamaz, ancak oyuncunun taç atışını engelleyebilirler.
  • Penaltı vuruşu yedi metrelik bir mesafeden yapılmalıdır.
  • Oyunda iki hakem bulunur.
  • Kalecilerin hem ellerini hem de ayaklarını kullanmalarına izin verilir, ancak oyuncular sadece ellerini kullanabilir.
  • Bazı kurallar savunma oyuncularının oyunculara dokunmasına izin verir.

Hentbol başarılı olmak için takım çalışması gerektirir. Hentbolda başarılı olmak için bir takım olarak birlikte çalışmak önemlidir. Hentbol, takım oyunlarından ve spordan hoşlananlar için harika bir spordur. İçinizdeki sporcu çoktan harekete geçtiyse, ihtiyacınız olan tüm ekipman ve spor kıyafetlerini Yalı Spor’da bulabilirsiniz. Daha fazla spor içeriği için Yalı Spor Blog’u takip etmeyi unutmayın! Spor yapmayı sevenlere yeni sezonda her 500 TL’lik alışverişe 100 TL indirim veriyoruz! İndirim kodu BLGHM Avantaj. İndirim fırsatını kaçırmayın.

Ayrıca Oku: