HEM SPOR HEM TATİL

Belki de ömrümüzde ilk defa gerçekleşecek bir olay yine 2020’de başımıza gelecek. Yılbaşı tatilinde 3 gün eve kapanma zorunluluğu 2021’nin inşallah tek kötü haberi olur. Ancak ekonomik durumu yeten ve yılbaşını evinde geçirmek zorunda olmayanlara bir önerimiz var. Zigana Kış Sporları Turizm Merkezi.

50 CM KAR KALINLIĞI

Yılbaşında 10 derecelik bir hava durumunun beklendiği Zigana’da kar kalınlığı 50 cm seviyelerine ulaşarak kayak meraklılarının yüzünü güldürdü. Gümüşhane ve Trabzon illerine hemen hemen eşit uzaklıkta olan bu kış sporları turizm merkezinde Covid-19 kapsamlarında önlemler alınmış olup yetkililerin yılbaşı için misafirleri bekledikleri belirtildi.

Tesiste 150 kişiyi ağırlayabilecek bir otel bulunmasının yanı sıra, 50 kişilik kayak evi ve ağaç evler hizmet vermektedir. Zigana Gümüşkayak Tesisleri İşletme Müdürü Abdullah Eroğlu “Biraz daha kar yağarsa daha güzel olacak.

Pandemi kurallarına uygun şekilde hareket etmeye çalışıyoruz. Konaklama yapan misafirlerimiz kısıtlama saatlerinde de kurallara uygun bir şekilde kayak pistinden ve restoranlarımızdan faydalanabiliyorlar.” Açıklamasında bulundu. Kısıtlamanın yaşanacağı yılbaşı sebebiyle rezervasyon hareketliliği yaşanan tesiste doluluk oranının artacağını belirten Eroğlu “Şu anda yüzde 50 doluluk oranına sahibiz.” dedi.

Kısıtlamalar sebebiyle tesiste yılbaşı eğlence programı yapılmazken, misafirler tesisin diğer imkânlarından yararlanabilecekler. Geçtiğimiz yıllara göre daha sakin olan tesiste huzurlu ve virüsten uzak bir spor ortamı oluşmuş durumda.

TESİS BİLGİSİ-ULAŞIM

Zigana Kış Sporları Turizm Merkezi, Karadeniz Bölgesi’ni, Doğu Anadolu Bölgesi’ne bağlayan karayolu yakınında ve Türkiye’nin en uzun tüneline (Zigana Tüneli 1850 m.) 3 km. uzaklıktadır. Gümüşhane il merkezine 40 km. Trabzon Havalimanı’na 55 km. mesafededir. Çevresi ormanlarla kaplı olan kayak merkezinde kayak alanları 1900-2500 m. Yüksekliklerinde ve alpin çayırlarla kaplıdır.

Kayak sezonu aralık ayında başlar nisan ayına kadar devam eder. Kar kalınlığı 100-150 cm. dir. Kayak merkezinde bir adet teleski, bir adet baby-lift tesisi bulunmaktadır. Tesisin uzunluğu 661 m., kapasite ise 843 kişi/saattir.

Kayak pistinin genişliği 100-200 m., ortalama meyil % 20’dir.  Sizler de bu eşsiz doğa manzarasına özel araçlarla ve toplu ulaşım araçlarıyla katılabilir yılbaşınızı spor yaparak daha hareketli ve eğlenceli geçirebilir aileniz ve çocuklarınızla kayak zevkini yaşayabilirsiniz.