Güven Yalçın’ın Dönüşü

Beşiktaş’ın 2018/2019 sezonunda Bayer Leverkusen altyapısından kadrosuna kattığı Güven Yalçın, Beşiktaş formasıyla milli takıma kadar yükselmeyi başarsa da bazı problemleri nedeniyle yeteneklerini sahaya uzun bir süre yansıtamamıştı.

Sergen Yalçın’ın en büyük üzüntülerinden birisi olduğunu ifade ettiği Güven Yalçın 2021/2022 sezonuna ise rüzgar gibi başladı ve Sivasspor karşısında alınan kritik galibiyetin öne çıkan isimlerinden birisi oldu.

Futbol Sadece Sahada Değil

Güven Yalçın oldukça yetenekli ve potansiyelli bir oyuncu olarak geldiği Beşiktaş’ta bu yeteneklerini zaman zaman da gösterdi. Ancak halihazırda zihinsel anlamda gelişime çok fazla ihtiyaç duyan bir oyuncu olduğu bilinirken kendisini bu yönde hiç geliştirmedi ve hatta geriledi.

Yaşadığı gerileme nedeniyle bir hayli gözden düşen Güven, İtalya Serie B takımlarından Lecce’ye kiralanmış ve bir sezonda sadece 10 topa çıkabilmiş ve skora herhangi bir katkıda dahi bulunamamıştı. Basına yansıyan haberlere göre hem menajer hem de arkadaş çevresinin olumsuz tavırlarından ve kışkırtmalarından çok etkilendiği ifade ediliyorken bu sezonla ilgili bazı şeylerin değiştiğini belirtmek mümkün.

Yaşadığı gerileme nedeniyle Şampiyonlar Ligi kadrosuna dahi kaydedilmeyen oyuncunun bu gelişimi takdire şayan. Oyuna oldukça konsantre olduğu anlaşılan Güven Yalçın’ın bu hali oyununa da yansıdı ve Beşiktaş’ın ligdeki son 2 maçında bulduğu 3 golü de atan oyuncu oldu.

Güven Neleri Değiştirdi?

Yapılan haberlere göre bireysel bir antrenör tutan oyuncu, sosyal çevresini ve menajerlik şirketini de değiştirdi. Kafasını futbola veren bir oyuncu haline gelen Güven Yalçın’ı Sergen Yalçın’ın yaptığı açıklamalar, Milli Takım kadrosuna olan uzaklığı ve Şampiyonlar Ligi kadrosuna yedek oyuncu olarak dahi alınmamasının oyuncuyu kamçıladığını öne çıkaran haberlerde oyuncunun bu yazı da çok iyi geçirdiği ifade ediliyor.

Fiziki görünümünden, oyun içi hareketlerine kadar birçok kriterde gelişim sağladığı belli olan Güven’in önünde önemli de bir avantaj var. Geçen sezona damga vuran Cyle Larin ile ilgili yaşanan sözleşme anlaşmazlığı, Güven’in değerlendirmesi gereken ve Beşiktaş’ın faydasına olacak önemli bir fırsat olarak beliriyor.

Eğer Güven bu fırsatı iyi değerlendirirse 11’in değişmez oyuncularından biri olur, kulübede yabancı kuralı açısından rahatlama yaşanır ve yönetimin de elinde ciddi bir koz olabilir.