Güney Afrika Kadınlar Dünya Kupası’nda Büyük Bir Sürprizi Gerçekleştirdi

FIFA Kadınlar Dünya Kupası yaz aylarına renk katmaya devam ediyor. 20 Temmuz 2023 tarihinde başlayan ve 20 Ağustos 2023 tarihine kadar sürecek olan bu organizasyon, futbolseverleri futbola doyuruyor.

Takdir edersiniz ki, kadınlar futbol müsabakaları zannedildiği kadar popüler değil! Hatta, kadınlara futbol oynamanın yakışmadığını söyleyenler de mevcut! Fakat, 2023 yılında olduğumuz şu günlerde bu gibi önyargılardan arınmak şart! Çünkü, kadınlar, her alanda olduğu gibi futbolda da bir hayli başarılılar! Gelin, 2023 FIFA Kadınlar Dünya Kupası’nın öne çıkan maçlarından birisine göz atalım!

İtalya Güney Afrika’ya Mağlup Oldu

Güney Afrika, futbolda pek başarılı bir ülke değil! Yine de futbolseverler, Güney Afrika’yı 2010 Dünya Kupası ile hatırlayacaklardır. Dört yılda bir düzenlenen ve futbolseverleri ekran başına kilitleyen Dünya Kupası’na 2010 yılında Güney Afrika ev sahipliği yapmıştı. Güney Afrika’nın böylesine önemli bir organizasyonun altından kalkıp kalkamayacağı merakla bekleniyordu. 2010 Dünya Kupası, bilhassa vuvuzela ile hatırlanıyor. Güney Afrika ise söz konusu organizasyona son derece güzel bir şekilde ev sahipliği yaptı. Futbolseverlerden geçer not almayı başardı. Futbol, bu ülkede zannedilenden daha çok seviliyor.

Biraz da İtalya’dan bahsedelim! Aslında İtalya’yı uzun uzun anlatmaya gerek yok! İtalya, tam bir futbol ülkesi! Geçmişten bu yana birçok başarı elde eden gök mavililer, tam bir turnuva takımı! İtalya denilince akla ilk gelenlerden birisi de 2006 Dünya Kupası! İtalya’da patlak veren ve Juventus’un küme düşmesine sebep olan şike skandalının gölgesinde oynanan bu turnuvada şampiyon İtalya oldu. 2006 yılının Temmuz ayında İtalya ile Fransa arasında oynanan Dünya Kupası finali halen daha hafızalardaki yerini koruyor.

Kariyerinin son maçını oynayan Zinedine Zidane, bu maçta Marco Materazzi’ye kafa atarak kırmızı kart görmüştü. İtalya, 2006 Dünya Kupası’nın ardından uzun bir duraklama dönemine girdi. Söz konusu duraklama döneminden ancak 15 yıl sonra çıkabildi. Roberto Mancini yönetiminde hazırlandığı Euro 2020’de şampiyon olan İtalya, yeni jenerasyona da kendisini tanıtmış oldu.

Şimdi de Güney Afrika ile İtalya arasındaki FIFA Kadınlar Dünya Kupası mücadelesine bir göz atalım! Her iki takım aynı grupta yer alıyordu. Maçın favorisi tahmin edebileceğiniz üzere İtalya idi. Ancak, Güney Afrika, güçlü rakibinden puan almak adına bir hayli hırslı ve istekliydi. Beş golün atıldığı ve tam bir gol düellosuna sahne atılan maçı kazanan taraf Güney Afrika oldu. İtalya, favori olduğu maçı 3-2 kaybetti. Son derece güçlü olan rakibini mağlup eden Güney Afrika, maçın ardından bir hayli mutluydu.

İtalya Turnuvaya Veda Etti

Güney Afrika’ya yenilen İtalya, bu sonuç ile turnuvaya veda etmiş oldu. Güney Afrika ise puanını dörde yükselterek gruptan ikinci olarak çıktı.