GÖZLER BEŞİKTAŞ – GALATSARAY DERBİSİNDE

Süper lig’ in 10. Haftasında kapanış maçında Pazartesi günü Beşiktaş ile Galatasaray derbisinde gözler Vodafone Park ‘ da olacak. 

İki takım 97 yıllık rekabetinde süper lig ‘ de bu hafta 350 ‘i karşılaşmalarına çıkacaklar.

BEŞİKTAŞ GALATSARAY DERBİSİ İLKLERİ

İki takım arasında ki ilk karşılaşma 22 Ağustos 1924 tarihinde Taksim Stadı’nda yapılan İstanbul Ligi maçını Beşiktaş’ın 2 – 0 kazandığı karşılaşma ile başlamıştı. 97 yıllık büyük rekabette ise ilk golü atan Beşiktaşlı oyuncu Refik Osman Top atarak tarihe geçmiş oldu.

Sarı kırmızılı takımın ilk golünü ise gene Taksim Stadı’nda yapılan karşılaşma da 31 Temmuz 1925’te Galatasaray ‘ın 6- 2 kazandığı ikinci karşılaşama Mehmet Leblebi kaydetti.

İKİ TAKIMIN EN GOLCÜ OYUNCULARI

Dev rekabet te iki takım arasındaki bir karşılaşama da en çok rakip filelere gol bırakan oyuncu ise sarı kırmızılı takımın efsanelerinden Gündüz Kılıç oldu.  Şeref Stadı’nda yapılan ve Galatasaray’ın 9-2 kazandığı tarihi maçta rakip filelere 5 gol bırakan oyuncu tarihe geçmiş oldu.

En çok bir karşılaşama da gol atan yabancı oyuncular ise Beşiktaşlı Adrian Lllie ile Galatasaray’Lı Milan Baros bir maçt a3 gol kaydeden oyuncu oldular.

İKİ TAKIM ARASINDAKİ EN FARKLI SKOR 9 – 2

İki takım arasında oynana 30 Haziran 1940 tarihinde Milli Küme karşılaşmasında sarı kırmızlı takım Galatasaray rakibi Beşiktaş ‘ı 9 – 2’lik skor ile galip gelmeyi başararak tarihi bir başarı elde ettiler.

Beşiktaş ise rakibi Galatasaray karşısında en farklı galibiyetlerini 29 Aralık 1940’ta 5-0’lık skorlarla elde etti.

DERBİDE EN ÇOK FORMA GİYEN OYUNCULAR

Derbiler de en çok forma giyen oyuncuların ilk başında 63 kez Galatasaray ‘ a karşı Siyah beyazlı formayı giyen Şeref Görkey geliyor. İkinci sırda ise gene Beşiktaş ‘lı bir isim Hakkı Yeten oluyor.

PAZARTESİ OYNANCAK OLAN DERBİDE NELER BEKLİYOR

İki takım arasında 350 karşılaşamaya çıkacakları maç öncesinde süper lig de iki takım da 17 puan da bulunuyorlar.

Beşiktaş bu sezon ilk derbisine kendi sahasında sarı kırmızlı takım ile çıkacaklar. Galatasaray bu sezon ilk derbilerinde Trabzonspor’ a konuk oldukları maçtan 2 – 2 ‘Lik beraberlik ile ayrışmışlardı.

Beşiktaş bu sezon süper lig de 2 kez mağlup olan takım iki karşılaşmayı da Altay ve Başakşehir deplasmanlarında kaybettiler.

Sarı kırmızlı takım Galatasaray ‘ da bu sezon iki karşılaşmayı kaybeden takım iki maçta da beraberlik ile yarıldılar ve bu sezon süper lig de üst üste 4 karşılaşmadan üç puan ile ayrılamadılar.

İki takım arasında son karşılaşmalar da Beşiktaş kendi sahasında 2 – 0 galip geldiler. Sarı kırmızlı takımın sahasında ki maç ise 3 – 1 Galatasaray galibiyeti ile bitmişti.

Sarı kırmızlı takımda cezası biten Marcao takımda yerini alacakken sakat oyuncusu da bulunmuyor.

Galatasaray derbi öncesinde de son antrenmanlarını Nef stadı’ nda taraftara açık şekilde yaparak derbi hazırlıklarını sonlandırdılar.

Beşiktaş ise son antrenman da başkan Ahmet Nur Çebi yakından takip ederek futbolcularına moral verdi.