Golcüler Fenerbahçe’de Zorlanıyor

4 Kasım Perşembe günü UEFA Avrupa Ligi’nde Antwerp karşısında kader maçına çıkacak olan Fenerbahçe’de işler hiç iyi gitmiyor.

Her iki kulvarda da aldığı başarısız sonuçlar nedeniyle sezona erken havlu atma riski yaşayan Sarı Lacivertliler, özellikle gol yollarında bir hayli zorluk çekiyor.

Özellikle Ali Koç döneminde transfer edilen golcü oyunculardan bir türlü istediği verimi alamayan Fenerbahçe’de oyuncuların takıma katılmadan önceki gol ortalamalarının bir hayli düşmesi önemli bir sorun olarak öne çıkıyor.

Fenerbahçe’de Golcüler Golü Unutuyor

Uzun bir süreden bu yana şampiyonluğa hasret olan ve bu hasreti dindirebilmek adına her sene birçok transfer yapan Fenerbahçe’de belirli bölgelerde istenilen istikrar sağlansa da golcüler konusunda ciddi bir problem yaşanıyor.

Ali Koç’un başkanlığında geçen sezonlarda takıma tam 9 kere golcü transferi yapılmasına rağmen Vedat Muriqi dışında hiçbir oyuncu kabul edilebilir gol rakamlarının yanına dahi yaklaşamazken, bu oyuncuların Fenerbahçe’ye gelmeden önce attıkları gol sayılarının düşmesi Fenerbahçe adına önemli bir problemi ifade ediyor.

Bu sezonla birlikte Fenerbahçe başkanlığında 4’üncü sezonuna giren Ali Koç’un başarısız görüldüğü yönlerden birisi olan golcü transferinde Fenerbahçe’ye birçok önemli oyuncu katılmış olmasına rağmen istenilen seviyelere ulaşılamaması kayıp giden şampiyonluklarda da önemli bir etken oldu.

İslam Slimani, Mbwana Samatta, Mergim Berisha gibi birçok başarılı ismi renklerine bağlayan ancak hiçbirinden verim dahi alamayan Fenerbahçe’de transfer edilen 9 golcüden 8’i geçmiş takımlarında yakaladıkları gol ortalamasından uzakta kaldılar.

Geçtiğimiz sezon Bundesliga 2’de gol kralı olmayı başaran Serdar Dursun bu sezon Sarı Lacivertli takımda 6 kez forma giydi ve 1 gol atabildi.

Fenerden Ayrılan Forma Girdi

Fenerbahçe’de forma giydikleri dönemde kötü bir performans gösterdikleri için takımdan gönderilen oyunculardan bazıları gittikleri takımlarda oldukça iyi performans sergilediler.

Fenerbahçe’de çıktığı toplam 25 maçta 5 gol atabilen İslam Slimani, Sarı Lacivertli takımdan ayrıldıktan sonra Monaco’ya kiralanmış ve Fransız temsilcisinde forma giydiği 19 maçta 9 gol 7 asistlik çok iyi bir katkı yapmıştı. Slimani, şu an bir başka Fransa temsilcisi Olimpik Lyon’da forma giyiyor.

Fenerbahçe’de gösterdiği performans beğenilmeyen ve bu sezonun başında Belçika temsilcisi Antwerp’e transfer olan Michael Frey de İslam Slimani gibi gittikten sonra coşan oyunculardan.

Belçika temsilcisinde şu ana kadar çıktığı 17 resmi maçta 13 gol ve 1 asistlik harika bir katkı yapan İsviçreli oyuncu, takımının en önemli gol umudu olmayı başardı. Fenerbahçe’de teknik direktör, sistem, diziliş fark etmeden devam eden bu kötü performans, takıma gelen oyuncuların yaşadığı baskının da bir temsili.

Şampiyonluk hasreti çektiği için çok ciddi bir baskı hisseden Fenerbahçe’de forma giyen golcüler, birkaç maç kötü performans gösterdikleri takdirde taraftarların tepkisini çekmeye başlıyor ve daha fazla telaşlanarak etkili vuruşlar yapamıyorlar.