Golbol’de Avrupa İkincisiyiz

Uluslararası Görme Engelliler Spor Federasyonu(IBSA) tarafından organize edilen Golbol Avrupa Şampiyonası, Samsun’un Tekkeköy İlçesi Yaşar Doğu Spor Salonu’nda oynanan final maçlarıyla sona erdi.

Golbol kadın milli takımımız, final maçında Rusya ile karşı karşıya geldi. 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda şampiyon olarak altın madalya kazandıran ve ülkemizi gururlandıran milliler, Avrupa Golbol Şampiyonası’nın finalinde Rusya’ya 5-4 mağlup oldu ve Avrupa ikincisi olarak gümüş madalya kazandı.

Finaller Oynandı

Yarı finalde İsrail’i geçerek finale yükselen kadın golbol milli takımımız, finalde Rusya ile karşı karşıya geldi. Maç büyük bir çekişmeye sahne oldu ve karşılaşmanın ilk yarısı, Rusya’nın 3-2’lik üstünlüğüyle sona erdi. Rusya, maçın ikinci yarısında da bu üstünlüğünü korumayı başardı ve Avrupa Şampiyonu oldu. Olimpiyat şampiyonu milli takımımız ise Avrupa ikincisi olarak gümüş madalya kazandı.

Milli takımımız, maç sonrasında Avrupa Şampiyonu olmayı başaran Rus sporcuları tebrik etti.

Erkeklerde ise finalde Litvanya ile Ukrayna karşı karşıya geldi. Kadınlar finalinde olduğu gibi erkekler finali de çok büyük çekişmeye sahne oldu. Maçın çok heyecanlı geçen ilk yarısı 2-2 sona erdi. Litvanya, ikinci yarıda üstünlüğü ele geçirdi ve karşılaşmayı 6-3 kazanmayı başladı. Litvanya, bu skorla Avrupa şampiyonu olarak altın madalya, Ukrayna ise Avrupa ikincisi olarak gümüş madalya kazandı.

Ödül Töreni

Golbol Avrupa Şampiyonası’nda kadınlar ve erkeklerde oynanan finallerden sonra başarılı olan takımlar, yapılan ödül töreniyle ödüllerini aldı. Golbol Avrupa Şampiyonası Erkekler dalında Litvanya Avrupa Şampiyonu olup altın madalya alırken ikinci olan Ukrayna gümüş, turnuvayı üçüncülükle noktalayan Türkiye ise bronz madalya kazandı.

Kadınlarda ise milli takımımızı mağlup edip Avrupa şampiyonu olan Rusya Altın, ikinci olan Türkiye gümüş, üçüncü olan İsrail ise bronz madalya kazandı. Kadın golbol milli takımı oyuncumuz Sevda Altınoluk, kaydettiği 31 sayıyla turnuvanın en skorer oyuncusu ödülünü de kazanmayı başardı.

Golbol Nedir?

Golbol, İkinci Dünya Savaşı sırasında görme yetisini kaybeden gazileri rehabilite etmeye yardımcı olmak için 1946 yılında bulundu. Uluslararası Görme Engelliler Sporları Federasyonu (IBSA) tarafından yönetilen Golbol, ilk defa 1976 yılında Paralimpik spor programına dahil oldu.

Altışar kişilik iki takımın mücadele ettiği oyunun amacu, topu rakiplerin arasından geçirip ağların arasına göndererek skor elde etmektir. Oyuncular, kendi kalelerini savunmak için elleri ve dizleri üzerinde dururlar.

1976 yılında Paralimpik spor programına dahil olan Golbol, 1984 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin New York şehrinde düzenenen Paralimpik oyunlarda kadınlar tarafından da oynanmaya başlamıştır. İlk Golbol Dünya Kupası, 1978 yılında Avusturya’nın Vocklamarck şehrinde yapılmıştır. Golbol, Paralimpik Oyunlar’da oynanan bir spordur ve Türkiye, son oyunlarda golbolde gösterdiği başarıyla dünyaya damga vurmuştur.

Kadın golbol milli takımımız, Tokyo’da düzenlenen oyunlarda Amerika Birleşik Devletleri’ni geçerek olimpiyat şampiyonu olmuştur.