Golbol Kadın Milli Takımı’nın Yıldızı Sevda Altunoluk’u Tanıyalım

2020 Tokyo Olimpiyatları’nın hemen ardından başlayan bir diğer organizasyon olan Paralimpik Oyunları’nda ülkemizi gururlandıran isimlerin başında Sevda Altunoluk geliyor. Golbol Kadın Milli Takımı’nın en önemli yıldızı olarak dikkat çeken Altunoluk; aynı zamanda takımın en önemli ve baskın karakteri!


Golbol Kadın Milli Takımı; 2016 Rio Olimpiyatları’nın ardından 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları’nda da altın madalya kazandı. Final maçında ABD’yi 9-2 gibi farklı bir skorla yenen milli takımımız; elde ettiği başarı ile ülkemizi gururlandırdı. Hatta, üst üste ikinci defa altın madalya kazanan ilk ekibimiz olarak dikkat çekti.

Golbol Kadın Milli Takımı’nın Yıldızı Sevda Altunoluk’u Tanıyalım

Sevda Altunoluk Milli Takımın Lideri Olmayı Başardı

Dünyanın en önemli engelli organizasyonu olarak bilinen Paralimpik Oyunları’nda böylesine bir başarı elde etmenin arkasında iyi bir takım kurgusu ve arkadaşlık yer alıyor. Bunun yanı sıra, bu sporun yalnızca ülkemizdeki değil tüm dünyadaki en önemli isimlerinin başında gelen bir sporcunun kadromuzda bulunması da ciddi bir avantaj! 27 yaşındaki Sevda Altunoluk; golbol sporunun kadınlardaki en önemli temsilcisi olarak dikkat çekiyor.


Sevda Altunoluk; golbol tarihinin en önemli ismi olmayı başardı. Her şeyden önce, 2016 Rio Olimpiyatları final maçındaki performansıyla dikkat çekti. Milli takımımız; 2016 yılındaki final maçında Çin’i 4-1 mağlup etmeyi başarmıştı. Sevda Altunoluk; o maçta üç gol birden atarak takımına galibiyeti getiren isim oldu. Ayrıca, turnuva boyunca 21 kez ağları sarsarak gol kraliçesi olmayı başardı.


Sevda Altunoluk’un bu başarısı 2021 yılında da aynı şekilde devam etti. Tokyo Paralimpik Oyunları’nda 57 gol atan milli takımımızda öne çıkan isim olmayı başardı. Çünkü, 57 golün 46’sında kendisinin imzası vardı. Sonuç olarak, iki Paralimpik Oyunları altın madalyasının yanı sıra sayısız gol kraliçesi unvanıyla da bu sporun en değerli ismi oldu.

Golbol Kadın Milli Takımı’nın Yıldızı Sevda Altunoluk’u Tanıyalım

Golbol Nasıl Oynanır?

Bu spor; görme engelliler için tasarlanmıştır. 1946 yılından bu yana kendisine yer bulmaktadır. Üç oyuncu ile oynanır. Her birisi 12 dakikadan ibaret olan iki devre halinde oynanır. Oyuncular; topu elleriyle kaleye göndermeyi hedeflerler.