Giresunspor Hakan Keleş ile Yollarını Ayırmakta Gecikti

Giresunspor 2021 – 2022 sezonunda Süper Lig’de mücadele etmeye başlamıştı. Söz konusu sezona oldukça kötü başlamıştı. Yönetim alınan kötü sonuçlara aldırış etmeden yola takımı Süper Lig’e çıkaran teknik adam Hakan Keleş ile devam etmeyi tercih etti. Giresunspor bilhassa geçtiğimiz sezonun ikinci yarısında iyi sonuçlar alarak kümede kalmayı başardı.

Giresunspor yönetimi bir önceki sezon yaşananlardan ders almadı. Bu sezona da diğer Süper Lig takımlarına kıyasla daha zayıf bir kadro ile başlandı. Ayrıca, Hakan Keleş ile yola devam edilmesi de eleştirilebilecek türden bir karardı.

Karadeniz Temsilcisinin İşi Zor!

Giresunspor bu sezon Süper Lig’de şu ana kadar 31 maça çıktı. Bu maçların sadece altısını kazanabildi. 10 maçtan beraberlik ile ayrılırken 15 maçı kaybetti. Atmış olduğu 31 gole karşılık olarak kalesinde 56 gol gördü. 33 haftada sadece 28 puan topladı. Güncel tarih itibariyle, Süper Lig’de 16’ıncı sırada yer alıyor.

TFF; 6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan deprem felaketini dikkate alarak bu sezon Süper Lig’den sadece iki takımın düşeceğini açıkladı. Ümraniyespor elde ettiği 26 puanla o takımlardan birisi olmaya çok yakın! Giresunspor ise daha önce de söylediğimiz gibi 28 puan toplayabildi. En yakın rakibi Kasımpaşa ile arasında altı puan fark var. Giresunspor kalan maçlarının tamamını kazanmak zorunda! Ancak, bu durum tek başına yeterli olmayacak. Kasımpaşa ve İstanbulspor’un da puan kayıpları yaşamaları gerekiyor. Bir başka deyişle, Giresunspor’un ligde kalma ihtimali bir hayli zayıf! Yönetim durumu önceden fark edip teknik direktör değişikliğini önceden yapsaydı bu durumlar yaşanmayabilirdi.

Riad Bajic Elinden Geleni Yapan İsimlerin Başında Geliyor

Giresunspor sezon başında daha önce de Türkiye’de oynamış olan Riad Bajic’i kadrosuna kattı. Deneyimli forvetin Giresunspor’a önemli katkısının olacağı düşünülüyordu. Bosnalı forvet kendisine güvenenleri yanıltmadı. 1994 doğumlu oyuncu bu sezon Süper Lig’de şu ana kadar 31 maçta görev aldı. Bu maçlarda sahada 2 bin 637 dakika kaldı. Güzel performansını 11 gol ve iki asist ile süsledi. Bunun yanı sıra, Türkiye Kupası’nda bir maçta 31 dakika süre aldı. Sonuç olarak, hücum opsiyonları bir hayli zayıf olan Giresunspor’un yıldızı oldu.

Giresunspor’da Riad Bajic dışında yıldızı parlayan bir diğer isim Borja Sainz oldu. Genç oyuncu bilhassa Fenerbahçe ve Galatasaray maçlarında attığı goller ile dikkat çekti. 2001 doğumlu isim bu sezon Süper Lig’de şu ana kadar 29 maça çıktı. Bu maçlarda sahada 2 bin 429 dakika kaldı. Güzel performansını sekiz gol ve üç asist ile süsledi. O da tıpkı Riad Bajic gibi çok sayıda gole katkıda bulundu. Ancak, bu iki ismin çabası Giresunspor’u alt sıralardan kurtarmaya yetmedi. Diğer oyuncuların bu ikiliye eşlik etmemeleri önemli bir handikap idi.