Galatasaray’ın Yeni Başkanı Kim Oldu

Galatasaraylıların haftalardır bekledikleri gün en sonunda gelip çattı! 19 Haziran 2021 tarihinde yapılan başkanlık seçimi sonucunda Galatasaray’ın 38. başkanı belli oldu.

Galatasaray’da Başkan Adayları Kimlerdi?

Galatasaray; son yılların en çok başkan adayının olduğu bir seçimin heyecanını yaşadı. Adaylar arasında en çok öne çıkan isim Burak Elmas’tı. Galatasaraylı taraftarların Faruk Süren döneminden bu yana tanıdığı Elmas; özellikle projeleri ve doğru noktalara temas etmesiyle öne çıkan biriydi. Bunun yanı sıra, Fatih Terim ile devam etmek istediği de biliniyordu. Sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanması, genç jenerasyonun dikkatini çekecek türden ifadelerde bulunması, hayalden ziyade gerçekçi vaatler sunması; Burak Elmas’ın öne çıkan özellikleri arasında bulunuyordu.

Burak Elmas haricinde Eşref Hamamcıoğlu da dikkat çeken bir başka adayıydı. Bilhassa Galatasaray Lisesi mezunlarının desteğini alan Hamamcıoğlu; sosyal medyada ise pek olumlu karşılanmamıştı. Muslera’nın yedeği olarak Uğurcan Çakır’ı transfer etmek istediğini söylemesi, bazı yabancı futbolcuların gereksiz yere takımda bulunduğunu ifade etmesi gibi söylemleriyle olumlu bir izlenim bırakmamıştı.

Metin Öztürk; Burak Elmas’ın ardından özellikle sarı kırmızılı taraftarların beğenisini kazanan ikinci isim olmayı başarmıştı. Galatasaray Sözlük başta olmak üzere birçok sosyal medya platformunda taraftarların sorularını cevaplayan Öztürk; hayal satmayan gerçekçi konuşmaları ile dikkat çekiyordu. Bir diğer başkan adayı Yiğit Şardan ise listesinde bulunan Abdürrahim Albayrak ismi ile öne çıkıyordu. Ancak, Şardan’ın Fatih Terim ile çalışmak istemediğini söylemesi daha seçim başlamadan eksi bir puan olarak kendisine yazıldı.

Son aday ise İbrahim Özdemir idi. Ancak, Özdemir; tüm adaylar arasında en az desteğe sahip kişi olarak seçimi başlamadan kaybetmiş birisi olarak dikkat çekiyordu.

Galatasaray’ın Yeni Başkanı Burak Elmas

Galatasaray’da başkanlık yarışı beklenildiği üzere Burak Elmas ile Eşref Hamamcıoğlu arasında geçti. Hamamcıoğlu; son birkaç sandığa kadar yarışı önde götürdü. Otuz sandığın açılması ve oyların sayılması saat 22.45’e kadar devam etti. Sonuç olarak, Burak Elmas; çok az bir farkla bu yarışı kazandı.

1541 oy alan Burak Elmas yeni başkan olurken Eşref Hamamcıoğlu 1501 oy aldı. Metin Öztürk; 869 oy ile seçimi tamamladı. Yiğit Şardan 679 oy alırken İbrahim Özdemir ise yalnızca 90 oy alabildi.