Galatasaray’ın Kuradaki Rakibi PSV Eindhoven Oldu

Spor Toto Süper Lig’in 2020 – 2021 sezonunu lider Beşiktaş ile birlikte 84 puanda tamamlayan fakat averaj ile ikinci olan Galatasaray, Şampiyonlar Ligi’ne ön eleme oynayarak katılmaya hak kazanmıştı. Geçtiğimiz günlerde ise İsviçre’nin Nyon şehrinde bulunan UEFA merkezinde Şampiyonlar Ligi’nin ön elemesi için kuralar çekildi. Galatasaray’ın kurada rakipleri Sparta Prag, PSV Eindhoven ve Celtic yer alıyordu. Gerçekleştirilen kura çekiminin ardından sarı kırmızılı takımın Şampiyonlar Ligi 2. ön eleme turundaki rakibi Hollanda takımlarından PSV Eindhoven oldu.

Genel kanıya göre Galatasaray, muhtemel rakipleri arasında en güçlü olan ile eşleşmiş oldu. Öte yandan aynı durum PSV Eindhoven için de geçerli oldu. Çünkü Hollanda temsilcisinin Galatasaray dışındaki muhtemel rakipleri arasında Rapid Wien ve Midtjylland yer alıyordu. Galatasaray ve PSV Eindhoven’ın güçlü rakipler ile eşleşme dışındaki bir diğer ortak yönü ise geçmiş yıllara göre her iki takımnda eski gücünde olmayışı oldu.

PSV Eindhoven’ın Genel Durumu

Hollanda Eredivisie’de mücadele eden PSV Eindhoven, 2020 – 2021 sezonunda 34 maçta sahaya çıktı. Bu 34 maçta toplamda 21 galibiyet, 9 beraberlik ve 4 mağlubiyet alan PSV Eindhoven, toplamda 72 puanı hanesine yazdırmış oldu. Fakat PSV Eindhoven’ın almış olduğu bu sonuçlar şampiyonluk için yeterli olmadı. Çünkü PSV Eindoven, yine 34 maçta 28 galibiyet, 4 beraberlik ve 2 mağlubiyet almayı başaran ve 79 puanı hanesine yazırarak Eredivisie’yi birinci bitiren Ajax’ın 16 puan gerisinde kalarak ligi ikinci sırada tamamlamış oldu.

Böylelikle PSV Eindhoven, ligdeki ezeli rakibi olan Ajax ile arası hem başarı açısından hem de özellikle mali anlamda açılmaya devam etmiş oldu. Ayrıca alınan bu sonuçlar neticesinde PSV Eindhoven’ın başında teknik direktör olarak görev yapan Alman çalıştırıcı Roger Schmdt, beklentilerin altında kalmış oldu. Buna ek olarak geçen sezon takımın önemli başarılı isimlerinden olan Dumfries ve Malen’ın ise takımdan ayrılması gündeme geldi.

Dumfries ve Malen’ın Sezon Performansları

Şampiyon Ligi’nde Galatasaray ile karşılaşacak olan PSV Eindhoven’ın önemli isimlerinden Dumfries ve Malen’ın bu maçlar öncesinde takımdan ayrılması gündeme geldi. Hatırlanacağı üzere Dumfries, geçtiğimiz sezon PSV Eindhoven forması ile 38’i ilk 11 olmak üzere 41 maçta 4 gol atıp 7 asist yaptı. Öte yandan Malen ise geride bıraktıımız sezonda PSV Einhoven’da 39’u ilk 11 olmak üzere 45 maçta oynadı ve 27 gol atıp 9 asist yaptı.