Galatasaray’da Yapılanma Süreci Devam Edecek Gelenler ve Gidenler Olacak

Galatasaray Haziran ayında yapılan seçim ile gelen Başkan Burak Elmas yönetimi Galatasaray’ın geleceği ve sürdürülebilir kurumsal bir yapıya kavuşması için çalışmalara başladı. Bu hedef doğrultusunda adımlar atmaya başlayan Galatasaray yönetimi futbolda da bu fikir ışığında yapılanmaya giderek genç, potansiyelli, gelecek vaat eden ve ilerde gerçekleşebilecek satışlar ile gelir elde edilebilecek bir yapıya kavuşmak istiyordu.

Bu yapı içinde transfer çalışmaları yürüten Galatasaray yaz transfer döneminde oldukça önemli oyuncuları kadrosuna katmış hatta UEFA Avrupa Liginde gösterilen başarılı performans ile kısa bir sürede bile oyuncuların değerleri artmış hatta bazı oyuncuları gözlemleyen takımların olduğu durumlarının sorulduğu bazı isimler için ise resmi olmasa da tekliflerin olduğu aktarılmıştı.

Yaz transfer döneminde kadroya katılan oyuncuların geride kalan süreçte hemen hemen hepsi değerini arttırmayı başarırken 5 – 6 aylık bir süreçte yapılan yatırımın meyveleri de UEFA Avrupa Ligi‘nden yayın hakları ile birlikte gelecek olan yaklaşık 17 milyon € ile toplanmaya başladı. Sezon başında Galatasaray bu oyuncuları alırken taksitlere bölünmüş halde 23,5 milyon € harcama yapmış ve sadece Avrupa kupalarında elde ettiği sonuçlar ile maliyetin bir kısmını kısa dönemde çıkartmayı başardı.

Galatasaray’da futbolcuların değerlerinin 6 aylık değişimlerine göz atalım.

İlk olarak önemli bir yatırım yapılmış olan Nelsson 3,5 milyon €’dan değerlini 7 milyon €’ya çıkarttı. Yine önemli yatırım yapılan isimlerden Cicaldau 6,5 milyon €’luk değerini 9 milyon €’ya çıkarttırken vatandaşı Morutan 2,8 milyon €’luk değerini 5 milyon €’ya çıkartmayı başardı.

Piyasa değeri 3,5 miyon € olan Berkan kutlunun değeri 5 milyon €’ya çıkarken bir diğer genç yerli isim Barış ise 1 milyon €’da 2 milyona çıkarttı. Sacha Boey ise 2,5 milyon €’luk piyasa değerine rağmen 1 milyon € ödenerek alınmış ve değerini 4,2 milyon €’ya çıkartmayı başarmıştı. Tek düşüş ise 31 yaşındaki Van Aanholtta yaşanmış 7 milyonluk değeri 6,5 milyon €’ya düşmüştü.

Yeni transferlerden Berkan, Cicaldau ve Nelson için bazı kulüplerin bu oyuncular ile ilgilendiği ve gözlem yaptıkları verilen bilgiler arasında yer alıyordu.

Galatasaray’da Ayrılık Gerçekleşmesi Gündemde Olan İsimler

İlk ayrılık yabancı sınırlamasında da yer açmak adına kiralık olarak kadroya katılmış olan Gustavo’nun sözleşmesinin feshedilmesi olacak.

Genç oyuncunun ayrılığının ardından yüksek maliyetli oyunculardan Feghouli ve Babel’in durumlarına bakılacak en az birinin elden çıkarılması durumunda hem maliyet açısından hem de yine yabancı sınırında kontenjan açılmış olacak yine maliyeti ya da performansları göz önüne alınarak Diagne ve Luyindama’nında ayrılması bekleniyor maliyeti sebebiyle Diagne’nin bonservisi ile ayrılması ve Luyindama’nın ise satılması ya da düzenli forma giyebileceği bir takıma gönderilmesi gündemde.

Galatasaray’da Transfer Beklenen Mevkiler

Galatasaray oyuncu değişikliği yapınca özellikle orta sahada oyunun kontrolünü ve hakimiyetini yitiriyor bu sebeple orta saha pozisyonuna transfer yapılması bekleniyor. Ön libero pozisyonu içinde çalışmalarını sürdüren Galatasaray bu mevki içinde transfer yapmayı planlıyor.

Sol bek rotasyonu da oldukça sıkıntılı olan Galatasaray bu mevki içinde alternatifleri değerlendirirken sağ kanatta da skor katkısı yüksek bir ismin katılmasını beklerken ayrılık gerçekleşmesi durumunda kanata ve forvete transfer yapılması oldukça büyük bir ihtimal Fernando Muslera‘nın durumuna göre ise kaleci transferi gerçekleşmesi de gündemde.