Galatasaray’da Morutan Etkisi

Galatasaray’ın bu sezon girdiği gençleşme hareketinin en önemli hamlelerinden birisi olan Olimpiu Morutan, gösterdiği iyi performansla birlikte Sarı Kırmızılı camiayı oldukça mutlu etti.

Galatasaray teknik direktörü Fatih Terim’in transfer gerçekleşmeden önce birçok kez hakkında olumlu yorum yaptığı ve kadrosunda görmek istediğini ifade ettiği Rumen oyuncu, Galatasaray formasını sırtına geçirdikten sonra gösterdiği performansla Romanya Milli Takımı’na da seçilirken, 31 Ekim’de Gaziantep FK karşısında attığı golle de ne kadar yetenekli bir oyuncu olduğunu herkese hatırlatmış oldu.

Galatasaray’ın Rumen Sihirbazı

Galatasaray’a transfer olmadan önce formasını giydiği FCSB takımının nevi şahsına münhasır başkanının inanılmaz bir oyuncu olduğunu ifade eden açıklamalarıyla ve Fatih Terim’in ısrarlı isteğiyle tanıdığımız Olimpiu Morutan, her iki ismi de haklı çıkaran bir performans gösteriyor.

22 yaşındaki Rumen orta saha, skora yatkınlığı, kaliteli ayağı ve oyun zekasıyla birlikte Galatasaray’ın santraforlarından alamadığı hücum verimine büyük katkı yapmayı şimdiden başardı.

31 Ekim Pazar günü oynanan 11’inci hafta maçında Gaziantep FK kalesine muazzam bir gol atmayı başaran Rumen oyuncu, takımının soyunma odasına daha rahat gitmesini sağlarken, Gaziantep FK teknik direktörü Erol Bulut’un da planlarını bozmuş oldu.

Oyuna kattıklarıyla şimdiden Galatasaray adına önemli ve öne çıkan oyunculardan biri haline gelen Olimpiu Morutan, aynı zamanda takımına başka önemli katkılarda da bulundu. Genç oyuncusunun skora katkı yaptığı maçlarda yenilgi yüzü görmeyen Galatasaray, Morutan sayesinde kasasına 8 milyon 750 bin TL gibi bir ücreti de eklemiş oldu.

Rumen oyuncu, Galatasaray’a katıldıktan sonra çıktığı ilk maçında ayağının tozuyla bir asist yapmış ve ilk golünü de Göztepe karşısında bulmuştu.

Galatasaray’ın tartışmalarla dolu Çaykur Rizespor galibiyetinde 3 puanı getiren golü atan Morutan, UEFA Avrupa Ligi’nde oynanan Lokomotiv Moskova maçında da Kerem Aktürkoğlu’na harikulade bir pas atarak asist katkısı yapmıştı.

Morutan’ın Geliştirmesi Gerekenler

Tüm meziyetleri ve oyun zekasıyla birlikte her oyuncunun olduğu gibi Olimpiu Morutan’ın da bazı eksikliklerinin olduğunu belirtmekte fayda var.

Bu eksikliklerden ilki daha da uzun vadede gözlemlenmesi gereken istikrar olarak öne çıkıyor. Rumen oyuncu, bir maçta gerçekten çok iyi katkılar yaparken başka bir maçta Galatasaray’ın eksik oynamasına dahi neden olabiliyor.

Bununla birlikte bu istikrar sorununun altında yatan sebep ve Morutan’ın geliştirmesi gereken diğer bir eksik olan özelliği ise topsuz oyunda oyundan kopuyor olması olarak ifade edilebilir.

Top ayağında olmadığı zamanlarda oyuna dair odağını kaybetme tehlikesi yaşayan Olimpiu Morutan, bu nedenle eğer oyunun sıcaklığına ısınamadıysa performansı daha da gerilebiliyor.

Pek tabii Morutan gibi zeki bir oyuncu bu sorunları üstüne çalıştığı takdirde aşabilme potansiyeline sahip. Ancak, Türkiye’nin de hızlı tepki veren ve oyuncuyu bir anda gözden çıkarabilen bir iklime sahip olan futbol ülkesi olduğunu düşündüğümüzde, Morutan’ın bu sorunu olabildiğince kısa sürede çözmesi gerekiyor.