GALATASARAY’DA MALİ KRİZ ARTARAK BÜYÜYOR

Toplantıda konuşmak için söz alan üyeler, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ile ortaklaşa yapılan yapılandırma görüşmeleri, olağan mali genel kurulun icra edilememesi, ibrasızlık ve mahkeme süreci, idare kurulunun divan toplantılarına dahil olmaması şeklinde mevzularda eleştiriler yöneltti. Divan Kurulu Başkan Yardımcısı Aykutalp Derkan, Türkiye Bankalar Birliği anlaşması hakkında üyelere özet bir bilgilendirme sunumu gerçekleştirdi.

GALATASARAY GEÇTİĞİMİZ 9 AYDA TAM 490 MİLYON TL ZARAR ETTİ

Gündemde yer alan kulüp ve ona bağlı yükümlülere ait 30 Eylül 2020 tarihinden itibaren düzenlenmiş, tarafsız denetimden geçmiş konsolide kulüp ekonomisi ile ilgili tablolar ve özet yönetsel ve sportif faaliyetlerle ilgili yönetim kurulu raporlarının sunumu gerçekleştirildi.

Yönetim kurulu adına sunum yapması için toplantıya katılmış olduğu belirtilen Galatasaray Kulübü Başkan Yardımcısı Kaan Kançal’a laf verildi. Ancak geçen aylarda Divan Kurulu Başkanı Eşref Hamamcıoğlu’nun konuşmasına izin vermediği Kançal, rabıta problemi sebebiyle sunum yapamadı. Bunun üstüne divan kurulu, yönetimden gelen tutanağı ekrana yansıttı.

Söz mevzusu raporda Galatasaray Kulübünün 1 Ocak 2020 ile 30 Eylül 2020 arasındaki dönemde 490 milyon lira zarar etmiş olduğu bildirildi. Sarı-kırmızılı kulüp, geçen yıl aynı kuşakta ortalama 150 milyon lira zarar etmişti.

– Konsolide zorunluluk 2,7 milyar lira Galatasaray Kulübünün konsolide yükümlülüğünün ortalama 2,7 milyar lira olduğu belirtildi. Paylaşılan kontrol kurulu raporunda kulüp ve bağlı ortaklıklarına ilişik 30 Eylül 2020 itibarıyla oluşan veriler aktarıldı.

VERİLER VE RAKAMLAR SU YÜZÜNE ÇIKTI

Aktarılan sunumda 31 Aralık 2019 tarihi itibariyle ortalama iki buçuk Milyar TL olan yükümlülüklerin, onda 1 oranda artışla 2,7 milyar TL’ye çıkmış olduğu görüldü. Kulübün finansal borcunun ise bir milyar beş yüz yirmi altı milyon TL olduğu bildirildi.

Ayrıca üyeler tarafınca sıkça gündeme getirilen derneğin Sportif AŞ’ye borcunun 31 Mayıs’tan 31 Ağustos 2020 içinde yüzde 6’lık artışla 1 milyar 4 milyon liradan 1 milyar 68 milyon liraya çıkmış olduğu anlatım edildi.

Veriler ve rakamların su yüzüne çıktığı toplantıda konuşmak için söz alan üyeler, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ile ortaklaşa yapılan yapılandırma görüşmeleri, olağan mali genel kurulun icra edilememesi, ibrasızlık ve mahkeme süreci, idare kurulunun divan toplantılarına dahil olmaması şeklinde mevzularda eleştiriler yöneltti.