Galatasaray’da Forma Girmeden Forma Giyemeyecekler

Galatasaray, sezonun ilk derbisinde Trabzonspor deplasmanında 2-0 öne geçtikten sonra tıpkı bir önceki Kasımpaşa maçında olduğu gibi avantajını koruyamadı ve maç 2-2 beraberlikle sonuçlandı. Aynı senaryonun üst üste yaşanmış olması hem taraftarları hem de Fatih Terim’i kızdırırken, Fatih Terim bazı oyuncuların çok formsuz olduğunu ve en kısa sürede formlarını yükseltmezlerse forma giymelerinin zor olduğunu ifade etti.

Basına yansıyan haberlere göre ilk tahlilde Fatih Terim’in mesaj gönderdiği iki isim Taylan Antalyalı ve Mustafa Muhammed oldu.

Fatih Terim’in Formsuzluğu

Trabzonspor maçıyla alakalı olarak seyirci, yorumcu, gazeteci fark etmeksizin kimsenin anlamadığı şey Taylan veya Muhammed’in formsuz olması değil Fatih Terim’in aldığı kararlar oldu. Uzun bir zamandan bu yana oyunu okumak ve doğru değişiklik yapmak konusunda eleştirilen tecrübeli hocanın Trabzon maçında aldığı kararlar da oldukça yanlıştı.

Oyunun en yaratıcı oyuncusu Olimpiu Morutan’ın oyundan çıkmasıyla birlikte hem hücum gücü azalan hem de Trabzonspor’un üstüne gelmesini kabullenen Galatasaray’ın Babel’in girmesiyle birlikte de temposu iyice azalmış ve maçta yaşanan bu trajik puan kaybının sorumlusu Fatih Terim olarak görülmüştü. Ancak anlaşıldığı kadarıyla Fatih Terim kendisinden daha ziyade öncelikle bazı oyunculardan memnun değil.

Taylan Antalyalı Meselesi

Taylan Antalyalı, gerek temposu gerekse yaratıcı paslarıyla Galatasaray için önemli bir oyuncu. Ancak burada ayırt edilmesi gereken durum Taylan’ın ne Fatih Terim’in beklediği ne de taraftarların gördüğü gibi bir çapa 6 numara oyuncusu olmaması.

Taylan özellikle sırtı dönükken oyun oynamakta ve baskıyı kırabilmekte oldukça zayıf bir oyuncu. Bununla birlikte fundamental olarak da 6 numarayı oynayabilecek özelliklere sahip değil. Çevre kontrolü, soğukkanlılık gibi konular konusunda eksikleri olan Taylan’ın bu zaafları Kasımpaşa maçında faturası ona kesilen golde de ortaya çıkmıştı.

Bunların üstüne Milli Takım’dan dönen oyuncuların tamamında görüldüğü gibi Taylan Antalyalı için de bir moral bozukluğu durumu söz konusu. Ancak Taylan’ın formsuz olması bir yana Fatih Terim’in ilk olarak oyuncu bu özelliklerini geliştirene kadar onu 6 numarada kullanmaması daha faydalı olacaktır.

Mustafa Muhammed’in Psikolojisi

Mustafa Muhammed özelinde ise durum oldukça farklı. 2020/2021 ara transfer döneminde geldikten sonra özellikle Fenerbahçe derbisinde attığı golle taraftarların gönlünü kazanan Mustafa Muhammed ile 2021/2022 sezonunda sahaya çıkan Mustafa Muhammed arasında dağlar kadar fark var.

Transfer döneminde Fransız ekibi Bordeaux ile anlaştığı ifade edilen ancak Zamalek’in onaylamaması nedeniyle transferi iptal olan Mısırlı forvetin kafası şu an pek futbolda değil gibi duruyor. Diagne ve Halil Dervişoğlu’nun ardında üçüncü bir forvet olarak bekleyen Muhammed’in bundan daha fazlasını yapabilecek potansiyeli var.