Galatasaray’da Başkanlık Seçimine Dair Son Karar Verildi

Sarı kırmızılı takım; 2021 yılının Haziran ayında yeni başkanını seçti. Eski başkan Faruk Süren’in damadı olarak tanınan ve gençlik yıllarından bu yana Galatasaray’da görev alan Burak Elmas; seçimi kazanarak yeni başkan oldu.

Burak Elmas’ın üç yıllık görev süresi boyunca neler yapacağı merakla bekleniyordu. İlk olarak, Fatih Terim ile sözleşme yenilendi. Ardından, takıma katkı sağlaması amacıyla yerli ve yabancı transferler yapıldı.

Burak Elmas’ın Başkanlıktaki İlk Yılı Nasıl Geçti?

Galatasaray; 2020 – 2021 sezonunu ikinci sırada bitirmişti. Bu yüzden, UEFA Şampiyonlar Ligi ön elemelerine katılma hakkını elde etmişti. PSV Eindhoven ile eşleşen sarı kırmızılı takım; her iki maçı da kaybederek UEFA Şampiyonlar Ligi hayallerine veda etti.

Galatasaray; lige kötü bir başlangıç yaptı. Bilhassa toplam 10 milyon Euro bonservis ödenen Alexandru Cicaldau ve Olimpiu Morutan ikilisinin performansları ciddi bir hayal kırıklığı oldu. Galatasaray; kaybettiği puanlarla zirveden bir hayli uzaklaştı. Bunun yanı sıra, ligin ilk devresindeki Fenerbahçe ve Beşiktaş derbilerinin de kaybedilmesi taraftarın sabrını taşırdı.

Galatasaray; bu sezon bilhassa UEFA Avrupa Ligi’nde gösterdiği performansla dikkat çekti. Grubunu ilk sırada tamamlayan sarı kırmızılı takım; son yılların en başarılı Avrupa performansına imza attı. Galatasaray; ligin ikinci yarısına da kötü başladı. Ocak ayındaki Giresunspor maçından 1-0’lık yenilgi ile ayrılan takımda teknik direktör Fatih Terim’in durumu tartışılıyordu.

Burak Elmas; deneyimli teknik adam ile yollarını ayırmayı tercih etti. Vermiş olduğu bu karar ile taraftarların tepkisini çekti. Sarı kırmızılı taraftarlar; Fatih Terim’in UEFA Avrupa Ligi’ndeki Barcelona eşleşmesinde takımın başında olması gerektiğini düşünüyorlardı. Burak Elmas; ciddi bir teknik adamlık tecrübesi bulunmayan Domenec Torrent’i takımın başına getirdi. Ancak, Torrent de Galatasaray’a çare olamadı.

Sonuç olarak, Burak Elmas; hem takımın kötü performansı hem de yapmış olduğu iletişim hataları ile kendi sonunu hazırladı. 1974 doğumlu genç başkan önderliğindeki yönetim idari olarak ibra edilmedi. Burak Elmas; bu gelişme üzerine seçim kararı aldı. Ancak, söz konusu seçim kararına mahkeme tarafından tedbir konuldu.

Galatasaray’da Başkanlık Seçimi Olacak Mı?

10. Asliye Hukuk Mahkemesi; 22 Nisan 2022 tarihinde gerçekleştirilen duruşmada tedbir kararını kaldırdı. Bu durum; Galatasaray’da başkanlık seçiminin yapılacağını ifade ediyordu. Bir başka deyişle, sarı kırmızılı camia; 30 Nisan 2022 tarihinde yeni başkanını seçecek.

Burak Elmas; 10. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin vermiş olduğu bu kararı olumlu karşıladı. İdari olarak ibra edilmemesinin ardından seçim kararı alan ve bu kararın arkasında duran Elmas; Galatasaray’ın geleceğinin etkilenmemesi adına vermiş olduğu çaba ile takdir topladı.

Galatasaray’ın yeni başkan adayları da belli oldu. Bir önceki seçimde de aday olan ve seçimi kıl payı kaybeden Eşref Hamamcıoğlu ile Metin Öztürk’ün yarışacağı bu seçimin galibi merakla bekleniyor.