Galatasaray’a Çirkin Tavır

Yeni sezon hazırlıklarına devam eden Galatasaray, hazırlıklar kapsamında hazırlık maçlarına devam ediyor. Sarı kırmızılılar, ilk hazırlık maçında Steaua Bükreş’i 2-1, ikinci hazırlık maçında ise Kasımpaşa’yı 4-2 mağlup etmişti.

Galatasaray, üçüncü hazırlık maçını da 13 Temmuz tarihinde Karaiskakis Yunanistan’ın Olympiakos takımıyla karşı karşıya gelecekti. Bu maç kapsamında komşu ülke Yunanistan’a seyahat eden sarı kırmızılı takım, Yunan yetkililer tarafından çirkin bir tavırla karşılandı.

Yunan yetkililer, Galatasaray’ın yeni tip koronavirüs (covid-19) testlerini kabul etmedi ve sarı kırmızılı kulübün temsilcilerine karşı kaba davranışlarda bulundu. Galatasaray kafilesi, bunun üzerine Türkiye’ye geri döndü.

Galatasaray tarafından yapılan açıklamada Yunan yetkililerin tüm takımdan yeniden PCR testi istediği ve yaşanan sorunun çözülemediği belirtildi.

Türkiye ve Yunanistan arasındaki PCR testi protokolüne göre iki ülke de diğer ülkede yapılan PCR testlerini tanıyor. Yunan yetkililer, buna rağmen son 72 saat içinde yapılan testleri kabul etmedi ve Galatasaray kafilesinden yeni test istedi. Bu olayla başlayan süreç, Galatasaraylı oyuncuların pasaport kontrolü sırasında otobüsten indirilmesiyle devam etti.

Yaşanan sorunların çözülmesi için yaklaşık 2 saat havalimanında bekletilen Galatasaray kafilesi, İstanbul’a dönüş yaptı.

Galatasaray Spor Kulübü’nün takım İstanbul’a dönmesinden sonra yaptığı açıklamada bir Türk takımı olan Galatasaray’ın Yunanistan’da ayrımcılığa maruz kaldığı ve Yunan makamların özür dilemesi gerektiği belirtildi.

Bakan da Kınadı

Galatasaray’ın Yunanistan’da yaşadıkları, Türk kamuoyunda dikkat çekti. Gençlik ve Spor Bakanımız Mehmet Muharrem Kasapoğlu, sosyal medya üzerinden paylaştığı mesajda hazırlık maçı için Yunanistan’a seyahat eden Galatasaray kafilesinin yaşadıkları üzerine Galatasaray başkanı Burak Elmas ve teknik direktör Fatih Terim ile görüştüğünü ve sarı kırmızılı camianın yanında olduğunu belirtti. Kasapoğlu, Galatasaray’ın Yunanistan’da maruz kaldığı davranışı şiddetli bir şekilde kınadı.

Çavuşoğlu Destek Oldu

Mehmet Muharrem Kasapoğlu’ndan sonra Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Galatasaray’ın Yunanistan’da gördüğü muamelenin iyi niyetli ve centilmen olmadığını, tüm takımların yanında olduğunu belirtti. 

Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Burak Özgüregin de havalimanına giderek sarı kırmızılı kulübe destek oldu.

Federasyon’dan Tepki

Yaşanan gelişmelerin ardından Türkiye Futbol Federasyonu da bir açıklama paylaştı. Federasyondan yapılan açıklamada Galatasaray’ın karşılaştığı davranışların kabul edilemez olduğu belirtildi. Federasyon, Yunan makamların sporun ruhuna aykırı olan bu tutumunu kınadı.