Galatasaray Yıldızı Hagi

Türk futbolu çerçevesinde oynadığı futbolla, kişisel özellikleriyle, başarısıyla efsaneleşmiş bazı yabancı futbolcular vardır. İşte bu bahsetmiş olduğumuz özellikleri taşıyan futbolculardan birisi de Galatasaray tarihine ismini altın harflerle yazdırarak herkesin hafızasının bir köşesinde yer eden Gheorghe Hagi’dir. Ülkemiz genelinde ‘’Karpatların Maradonası’’ adı ile tanınmaktadır.

Gheorghe Hagi’nin Üstün Kariyeri

Ülkemizde uzun yıllar süresince başarılı bir şekilde futbol oynamış olan Hagi, birçok Avrupa kupası maçında da yerini almıştır. Ülkemiz kapsamında gelmiş olan en büyük kupalardan olan UEFA kupasının mimarlarından birisi olmuştur. Hagi, orta saha mevkii oyuncusu olan bir futbolcudur. Orta saha mevkii dışında forvet arkasında da oynayan başarılı futbolcu, teknik direktörlük görevi de yapmıştır.

1,74 metre boya sahip olan Gheorghe Hagi, kariyeri süresince 500’ü aşan sayıda maçta forma giymiştir. Oldukça tecrübeli ve yetenekli olan futbolcu, asistleri ile de ön plana çıkmış bir oyuncudur. Türkiye’ye gelen en iyi yabancı futbolcular arasında kendisinden söz ettirmektedir. Kariyerinin en yüksek dönemlerini ülkemizde oynadığı dönemde yaşamıştır. Kariyeri boyunca 237 adet kaydettiği golü bulunmaktadır. Galatasaray’a gelmiş olan efsane yabancı futbolcuları arasında yer almaktadır. Hem Real Madrid hem de Barcelona gibi dev takımlarda oynamış olan nadir futbolcular arasındadır. Gheorghe Hagi, şu an da Vitorul kulübünün hem sahibi hem de yöneticisidir.

Kim Bu Gheorghe Hagi

Gheorghe Hagi, Romanya’nın Sacale kentinde gözlerini dünyaya açmış bir futbolcudur. Gheorghe Hagi, 12 yaşında futbola başlamıştır. 1978 yılında da ilk olarak Farul takımı altyapısında top oynamaya başlayan Hagi, bu takımın altyapısında yaklaşık 2 yıl süre ile forma giymiştir.

İlk kez 1983 yılında Romanya milli takımına davet edilmiştir. Gheorghe Hagi, 2000 senesine kadar milli takımda forma giymiş ve 125 resmi maçta 35 gol atarak üstün başarı göstermiştir.

Gheorghe Hagi, kariyerinin zirve dönemlerini yaşayacağı futbol takımı olan Galatasaray ile 1996 yılında anlaşmaya varmıştır. Gheorghe Hagi kariyer hayatı süresince en çok zirveye ulaşmış olduğu Galatasaray formasını giymiştir. Galatasaray formasını tam olarak 132 kez giymiş olan Gheorghe Hagi bu maçlarda 59 muhteşem golü hanesine yazdırmıştır. Gheorghe Hagi, Galatasaray ile UEFA kupası zaferini de tatmıştır. Galatasaray ile bir başarı daha yakalayıp UEFA süper kupanın da sahibi olmuştur. Hagi, Süper Lig’de 4 şampiyonluk görmüş ve 2 kez de Türkiye kupası sevinci elde etmiştir. Kariyeri boyunca toplam 516 resmi karşılaşmada oynamıştır. Yeteneği ile hala Türkiye’deki gelmiş geçmiş en iyi oyunculardan birisi olarak herkesçe bilinmektedir.

Hagi’nin en çok forma giydiği takım 5 sezonla Galatasaray olmuştur. Başarılı ve parlak futbol kariyeri ile Galatasaray seyircisinin unutulmazları arasına girmeyi başardı. Attığı gollerin hemen sonrasında Galatasaray tribünleri I Love You Hagi şeklinde sözlü tezahüratlar ile Hagi’ye olan sevgisini gösteren taraftarlar ile coşuyordu.