Galatasaray Moskova İle Yenişemedi

Avrupa Kupalarının 4’üncü haftasında kendi sahasında Lokomotiv Moskova’yı ağırlayan Galatasaray, karşılaştıkları ilk maçta 1-0 yendiği rakibiyle bu maçta 1-1 berabere kaldı ve liderliğini sürdürdü.

4 maçın sonunda topladığı 8 puanla liderlik koltuğunu ilk günden beri bırakmayan Sarı Kırmızılılar, özellikle ilk 45 dakikasında baskın bir oyun oynadıkları maçtan kaçırdıkları fırsatlar nedeniyle 3 puansız ayrılırken, rakipleri Lazio ve Marsilya’nın berabere kalmasıyla avantajlarını korumuş oldu.

Galatasaray, Fatih Karagümrük ile karşılaştıktan sonra milli araya girecek ve dönüşte kendi sahasında Fenerbahçe’yi ağırlayacak.

Galatasaray’da Değerli Parçalar İş Yaptı

Avrupa Ligi’nin 4’üncü haftasında kendi sahasında berabere kaldığı Lokomotiv Moskova maçında Galatasaray’ın bazı oyuncuları inanılmaz işler başardı. İlk 3 maçta Marcao’nun saha içi liderlik ettiği, takımın savunmasını bir iki gömlek üste çıkardığı Sarı Kırmızılılarda, 4’üncü maçın yıldızı ise Berkan Kutlu olarak görülmeli.

Berkan, ayakları çok yetenekli olmayan Lokomotiv Moskova orta sahasına karşı 6 numara rolünde oynadığı maçta adım atmadık yer, girilmedik kademe bırakmadı.

Galatasaray’ın her iki bekinin de savunma arkasına top kaçırdığı anlarda girdiği kademelerle takımının gol yemesini engelleyen oyuncu, hücumda da yaptığı servislerle ve katılımlarla Galatasaray’ın Moskova kalesine daha rahat gitmesini sağladı. Berkan Kutlu ile birlikte yazılabilecek bir diğer isim olarak ise Halil Dervişoğlu’nu bu maçta öne çıkarmak ve hakkını teslim etmek gerekir.

Takdire şayan bir sırtı dönük oyun kabiliyeti olan ve bu sayede Sofiane Feghouli ve Kerem Aktürkoğlu’ndan oluşan kanatların ceza sahasına girmesinde önemli rol oynayan Halil Dervişoğlu, Moskova kalesinde yaratılan tehlikelerde her zaman karenin içinde olan oyunculardan birisiydi.

Birçok pozisyonda takım arkadaşlarının yaptığı koşulara doğru zamanlamayla servis yapan Halil Dervişoğlu, Fatih Terim’in kendisini neden bu maçta ilk 11 oynattığını da herkese göstermiş oldu. Milli oyuncu, Galatasaray kariyerinde çok golcü bir yapı sergilemiş olmasa da, birçok meziyetiyle Galatasaray hücumlarına değer katan oyuncuların arasında geliyor.

Galatasaray özellikle ilk 45 dakikada rakibi karşısında oldukça iyi performans gösterdiği maçtan 3 puanla ayrılma fırsatını da zaman zaman elde etti ancak iyi değerlendiremeyen fırsatlar buna izin vermedi.

Muslera’nın Toparlanması Gerek

Galatasaray’ın yaşayan efsanesi Fernando Muslera ile ilgili artık standardının biraz düştüğünü kabul etmesi gerekecek gibi duruyor.

Yaşadığı sakatlıklar, ailesindeki kayıplar, üst üste maça çıkmanın yaş arttıkça artan yorgunluğu gibi birçok sebepten ötürü eski performansına ulaşmak konusunda zorlanan Uruguaylı kaleci, hem Beşiktaş maçında hem de Lokomotiv Moskova maçında altı pas bölgesinden giden topun arka direkte gole dönüşmesini engelleyemedi.

Beşiktaş maçında ikinci golde Necip’in aşırttığı topu Larin arka direkte tamamlarken, Lokomotiv Moskova maçında da Maradishvili’nin içeriye çevirdiği topun Kamaro tarafından sadece kale içine bırakılmaya ihtiyacı vardı. Bu maçta Yedlin’in de bir savunma hatası olduğunu söylemek mümkün ama Muslera’nın da kalenin ağzından giden toplarda daha iyi bir kalecilik göstermesi gerekirdi.