Galatasaray ’da Kerem ve Yunus’un Performans Değerlendirmesi

Sarı- kırmızılı Galatasaray, henüz ikinci yarının başında 10 kişi kalmış olan Adana Demirspor karşısında 1 puan elde ederken Kerem Aktürkoğlu ve Yunus Akgün’ün sergiledikleri etkisiz oyunları maça damga vuran durumlardan oldu. İlk 11’de 3 yerli futbolcu oynatma zorunluluğu sebebiyle iki futbolcu bu sezon gerçekleşen 8 maçın hepsinde ilk 11’de şans buldu. Fakat beklentileri karşılamak bir yana dursun takımı daha da aşağı çeken isimler oldular.

Geçen sezon Kerem Galatasaray’da, Yunus Adana Demirspor’daki sergiledikleri muhteşem performansları ile adlarından söz ettirmişti. Fakat o başarılı çıkışlarını bu sezonda göstermeyi başaramadılar. Kerem’in 2 gol kaydettiği, Yunus’un 1 asist gerçekleştirdiği Kasımpaşa deplasmanı dışındaki 7 mücadelede iki milli yıldızın da istatistik karnesinde sıfır yazmakta.

Arayışlar Devam Etmekte

Adana Demirspor karşısında 90 dakika sahada yer alan Kerem 20, Yunus 14 top kaybı yapmış oldu. Bunun dışında Yunus (5) ve Kerem’in (4) olmak üzere toplamda 9 şut karavana oldu. Zorlu geçen mücadelede Kerem Aktürkoğlu tam 33 pas kaydetti. Bu pasların 26’sında isabet sağlayabildi. Yunus Akgün ise 46 pasın, 37 tanesinde takım arkadaşlarını buldu. Yunus Akgün karşılaşma süresince yalnızca etkisiz bir şut çekerken, karşılaşmayı yine auta giden bir şutla tamamlayan Kerem Aktürkoğlu ise alışık olunan bindirmelerinden uzak kaldı. Bu ikilinin dışında ise Lucas Torreira 8, Sacha Boey ile Juan Mata 7’şer kez top kaybı ile maçı bitirdi.

Okan Buruk artık Kerem ve Yunus ikilisinde ısrarını bir kenara bırakıp iki ismi hamle oyuncusu yapması konusunda gelen eleştiriler gitgide artmaya başladı. Okan Buruk da Adana Demirspor maçı sonrası, Süper Lig’deki takımların zorluğunun yabancı kuralı olduğunu ve oyuncu değişikliği yaparken zorlandıklarını dile getirdi. Bu durumdan memnun olmadığını da ortaya koymuş oldu. Galatasaray’ın ligin 9. haftasını da bay geçmesinin üzerinden Buruk’unda farklı isimler üzerinde durması beklenen durumlar arasında.

Transfer döneminin son gününde Kosovalı kanat oyuncusu Rashica ve Yusuf Demir’in transferini yapan Galatasaray’da Kerem Aktürkoğlu ve Yunus’u ilk 11 dışarısında tutacak formül aranmakta. İlk 11’de forma hakkı bulan Leo Dubois’in yerine sol bek tarafında Kazımcan Karataş veya Emre Taşdemir’e bir şans verilebilir. Sol kanat tarafında Kerem’in yerine Barış Yılmaz ile başlanabilir. Yunus’un yerine ise Hamza Akman sağ tarafta denen isim olabilir. Kalede ise Okan Kocuk ve sol tarafta Berkan Kutlu da oynayabilir ama bu iki oyuncu da alternatif oyuncu olma yolunda henüz bir ışık gösteremedi.

Galatasaray

İki İsim için Yeni Sözleşme

Kerem Aktürkoğlu senelik 8 milyon TL, Yunus Akgün ise senelik 900 bin TL ücret alıyor. Galatasaray yönetimi, bu iki oyuncunun ücretlerini 1 milyon euro miktarına getirmek istemekte. İki oyuncu ile gerçekleştirilen görüşmeler devam ediyor ve kısa süre içerisinde sonuç bekleniyor.Ayrıca iki oyuncuyu da Avrupa’nın bazı takımlarının çok yakından takip altına almış durumda.