Galatasaray, Avrupa Arenasına Dönüyor

Ligde 4 maçın ardından Göztepe karşısında galip gelen Galatasaray, Uefa Avrupa Ligi ikinci maçında Marsilya ile karşılaşacak. Sarı kırmızılı ekipte, son haftalarda savunmanın performansı göz önünde bulundurulduğunda Marcao’nun bu maçta oynayacak olması taraftarın içini rahatlatıyor.

Marcao’nun Dönüşü Kritik

Ligde kötü gidişata Göztepe maçıyla son veren Galatasaray, Avrupa arenasına çıkıyor. Son haftalarda oyuncular ile taraftar arasında yaşanan sorunlar ve Fatih Terim’in oyuncu tercihleriyle gündem olan Sarı kırmızılılar, Göztepe galibiyetiyle bu tartışmalara biraz olsun son verdi. Sarı kırmızılıların bu yoğun fikstürde oyun olarak rakibine üstünlük kurduğu tek maç Lazio maçı oldu.

Bunun sebebi ise kuşkusuz Marcao’nun savunmadaki performansı oldu. Ligde oynadığı maçlarda Marcao’dan yararlanamayan Sarı kırmızılılar, oyuncunun yokluğunu her maç hissediyor. Marcao’nun yokluğunu Luyindama ile kapatmak isteyen Sarı kırmızılı ekip, oyun planında birçok sıkıntı yaşadı.

Geriden oyun kurarak hücuma çıkan ve pas oyununa dayalı bu planda Luyindama’nın top tekniği geride kalan maçlarda oldukça sorun yarattı. Kayserispor maçında savunmadan hücuma geçişte yapılan pas hataları Göztepe maçında da devam etti ki Luyindama’nın kaptırdığı topta gol yiyen Sarı kırmızılı ekipte Fatih Terim ikinci yarıda oyuncuyu kenara almıştı.

Berkan ve Cicaldau Tempoyu Belirleyecek

Lazio maçında başarılı müdahelelerinin yanında takımın hücum başlangıcı olan Marcao, gecenin yıldızı olmuş ve Uefa Avrupa Liginde haftanın kadrosuna seçilmişti. Brezilyalı oyuncu, Lazio maçında hem kendi hemde partneri Nelsson’unda performansını yukarıya çekti.

Savunmada Luyindama’nın oluşu top kaybına sebebiyet verirken Marcao’nun pas kalitesinin yanında oyun vizyonuyla Galatasaray’ın hücum ve savunma şeklini ne kadar değiştirdiğini görmüş olduk. Marsilya karşısında Marcao’nun oluşu bu anlamda çok kritik bir yere sahip. Lazio maçının iyilerinden bir tanesi olan Morutan’ın da Marsilya maçında Cimbom’un en büyük kozlarından bir tanesi olucak.

Göztepe maçında attığı golle moral bulan Rumen oyuncu, Marsilya maçının kilit oyuncuları arasında yer alıyor. Bu tarz maçlarda orta sahada Berkan ve Cicaldau gibi tempo yapan oyuncuların da önemi oldukça büyük.

Her maç koşu mesafeleriyle öne çıkan iki oyuncu, Sarı kırmızılıların zorlu deplasmanda en büyük direnci olucak. Hücumdaki hareketliliğiyle komple bir santrafor olan Halil’in bu maçtaki performansı takımının hücumdaki verimliliğini de etkileyecektir.