Futsal Nedir ve Nasıl Oynanır?

Futsal, Amerika kıtasında bir ülke olan Uruguay’da ortaya çıkmıştır. Artık dünyanın dört bir yanında oynanmaktadır. Brezilya uzun yıllar boyunca bu sporu domine etmiştir. Futboldaki başarısı onu küresel bir fenomen haline getirmiştir. indoAşağıda futbolun nasıl kullanılacağına dair bazı örnekler verilmiştir veya mini futbol “Futbol” gibi isimlerle. Kuralları futboldan farklıdır. Bu sporun kendine özgü kuralları vardır ve farklı şekilde oynanır. Futbol ve ragbi arasında kalenin büyüklüğünden türüne veya zemine kadar birçok fark vardır. Zemin seçilecektir. Erkekler için spor ayakkabı Bunlar futbol kramponu değildir.

Tişörtler maçta giyilecek Erkekler için spor giyim Ürünler de oyuna uygun beklentileri karşılamalıdır. Futsal hakkında daha fazla bilgi edinmek, nasıl oynanacağını ve ne giyileceğini öğrenmek için bilgilerimizi takip edebilirsiniz.

Futsal nedir?

Sahalar bir basketbol sahası büyüklüğündedir. Futsal bu kapsamda oynanabilen bir oyundur. Hentbol, futbol ve basketbolun bir araya getirilmiş halidir Bu bir spor. Hem içeride hem de dışarıda yapılan maçlar seyirciler için heyecan vericidir. Beş oyunculu takımların mücadelesinde kaleci de dahil olmak üzere maksimum yedek oyuncu sayısı yedidir.

O halde futsal tam olarak nedir? Bu isim, İspanyolca/Portekizcede futbol/futebol kelimelerinin ilk heceleri ile Fransızca/İspanyolcada salie/sala kelimelerinin son hecelerinin birleştirilmesiyle oluşturulmuştur. Farklı ülkelerde birçok ulusal futsal takımı var. Ülkemizin de 15 yılı aşkın bir süredir gelişmekte olan bir milli futbol takımı bulunmaktadır.

Futsal Tarihçesi

Futsalın ilk kez 1930 yılında bir Güney Amerika ülkesi olan Uruguay’da oynandığına inanılmaktadır. Beş oyuncuyla oynanan ilk oyundan bu yana zaman içinde kurallar değişmiştir. Oyun bugün uluslararası kabul görmüş kurallarla oynanmaktadır. Turnuvalar 1965 yılından beri düzenlenmektedir. Güney Amerika Kupası en zor maçlara ev sahipliği yapmaktadır.

Brezilya, futsal ile en çok başarı elde eden ülkedir. Brezilya onlarca yıldır salon futbolunun şampiyonu olmuştur. FIFA bu sporu 1989 yılında devraldı ve ertesi yıl Hong Kong’da ve Hollanda’da düzenledi. Brezilya bu müsabakaları kazandı.

Futsal Tarihçesi
Futsal Tarihi

Futboldaki başarılarıyla kendilerini dünyaya kabul ettirmiş dünyaca ünlü futbolcular Pele, Zico ve Bebeto Türk oyuncu gibi bazı sporcuların futsalda başarılı olduğunu da hatırlayabilirsiniz. Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve diğer ülkelerde oynanan oyun kendine has bir hayran kitlesi edinmiş durumda. Ülkemizde de takipçileri var. Son yıllarda ünlülerin de ilgisiyle popülerleşen sporun gelecekte daha da popülerleşeceğini bilmek güzel.

Futsalın kuralları nelerdir?

Futsalın kuralları futboldan farklıdır. Salon futbolu popüler bir spordur. Eğer ilgileniyorsanız, rakiplerinizden bir adım önde olmak için kuralları öğrenin.

 • Mini futbol sahasının boyutu 38 ile42 metre arasında değişir. Sahanın genişliği 18 ila 25 metre arasında değişebilir.
 • Futsal kaleleri en az 2 metre yüksekliğinde ve 3 metre genişliğinde olmalıdır.
 • Sadece iki oyuncu kalırsa müsabaka iptal edilecektir.
 • Erkek veya kadin spor gi̇yi̇m Spora özgü ürünler gereklidir. Sporcular forma, pantolon ve şort kullanır. Kaleciler eşofman giyebilir.
 • Her sporcu ayrıca bir erkek veya kadın forması giyebilir Kadın Spor Ayakkabımodelleri̇ terci̇h ederi̇m.
 • Müsabaka 20’şer dakikalık iki devreye ayrılır ve toplam 40 dakika sürer.
 • Top dışarı çıktığında hakem süreyi durdurur. Oyun, topun tavana çarptığı durumlarda taş atma şeklinde oynanır.
 • Sahadaki forma numaraları 1 ile 15 arasında değişmektedir
 • Maç dört hakem tarafından yönetilir. İlk hakem en güçlü olanıdır.
 • Bir oyuncu sahayı terk ettiğinde geri dönemez. Saha başka bir oyuncu tarafından işgal edilir.
 • Serbest vuruşlar, karşı tarafın oyuncularının topun bulunduğu yerden en az beş metre uzakta olmasını gerektirir.
 • Oyuncu ayrıca vuruşu 4 saniye içinde yapmalıdır. Oyuncu sınırı aşarsa vuruş diğer takıma verilir.
 • Taç atışı ayakta duran oyuncular tarafından kullanılır.
 • Taç atışlarının gol atma fırsatı olarak kullanılmasına izin verilmez.

Futsal nasıl oynanır?

Futsal maçının başlangıcında başlama vuruşunu yapacak kaleyi ve takımı belirlemek için kura kullanılır. Her yarının başında kaleler değiştirilir ve kazanan takım ikinci yarıda da topa vurur. Futsal öğrenmek için topun her maçın başında ve ikinci yarının yanı sıra gerekirse uzatmalarda da atıldığını bilmeniz gerekir. Fakat Başlama vuruşları golle sonuçlanmaz. Başlama vuruşu sırasında oyuncular kendi yarı sahalarının içinde ve rakip takım topundan en az 3 metre uzakta olmalıdır. Başlama vuruşu orta sahanın ortasından yapılır ve hakem işareti bekler. Başlama vuruşu oyunun başlangıcıdır. Başka bir oyuncu topa dokunana kadar başlama vuruşunu yapan oyuncunun topa tekrar dokunması yasaktır. Bu durumda rakip takımın endirekt vuruş yapma hakkı vardır.

Futsal Kuralları Nelerdir?
Futsal Kuralları Nedir?

Top kale çizgisini ve direklerin arasını geçtiğinde sayı yapabilirsiniz. Hücum oyuncusunun elleri veya kolları topa temas etmemelidir. Atılan goller eşitse maç berabere biter. Turnuvalarda, maç berabere biterse, uzatmalar veya penaltı atışları ile bitirilebilir.

Salon futbolu, diğer sporlar için geçerli olan aynı kuralları takip eder. Bir faul yapılırsa, kart veya cezalarla sonuçlanabilir. Hakemler kuralları ihlal eden oyuncuları cezalandırabilir.

Futsal Türkiye’de ve dünyada oynanmaktadır

Ülkemiz, FIFA’ya bağlı salon futbolu milli takımını nispeten yakın bir tarihte kurmuştur. Türkiye’nin futsal takımı 2005 yılından bu yana uluslararası müsabakalarda mücadele etmektedir. Türkiye’den çok az profesyonel salon futbolcusu olduğu için genellikle Benelüks oyuncuları transfer edilmektedir.

Türkiye’nin ilk futsal milli takım maçında futbolcu Ümit Davala kaptanlık yapmıştır. Maçta takımımız Romanya’ya yenilmesine rağmen ilk kez üç gol attık. Türkiye’nin en büyük futsal galibiyeti 2007 o yıldı. Türkiye, Arnavutluk’u 6-3’lük skorla mağlup etti. Milli takım uluslararası alanda mücadele etmeye devam ediyor ve 2012 yılında Hırvatistan’da düzenlenen Avrupa Şampiyonası’na katılmaya hak kazandı. Ayrıca Sercan Görgülü 2015 yılından bu yana Türk milli takımının teknik direktörlüğünü yapmaktadır.

Brezilya, İspanya ve İtalya bu sporda dünyada ilk sıralarda yer alan ülkelerdir. Brezilya 2012 yılına kadar düzenlenen dünya şampiyonalarında 7 madalya kazanmıştır. İspanya 6, İtalya ise 3 madalya ile ikinci sırada yer alıyor.

Skechers, salon futbolu oynamak için ihtiyacınız olan tüm ürünleri sunar. Rahat kıyafetler ve ayakkabılar performansınızı en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olacaktır. Skechers, maçlarda en iyi performansınızı göstermek için şimdi sipariş edebileceğiniz geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Şimdi alışveriş yapın ve zaman kazanın!