ÖLÜME’E 5 KALA FRİTZ WALTER

Kendisini Ölümüm kollarına bırakacak olan savaş esirliğinden, ülkesinin futbolunu kaderini değiştiren adam olma yolunda geçti akıl almaz yollar ve yaşamış olduklarıyla Fritz Walter. Takvim yaprakları 1945’i gösterdiğinde savaşı kaybetmiş olan Batı Almanya blogundaki sayısız asker Amerika Birleşik Devletleri’nin kurmuş olduğu savaş kamplarına teslim olunması emri verildi.

Bu eserlerin içerisinde Alman milli takımının efsane oyuncusu Fritz Walter, kardeşi Ludwig ve arkadaşları da bulunuyordu. Efsane oyuncu ve yanındakiler belki de birkaç gün sonra onları önüme götürecek olan Sibirya soğuğu yolculuğunu beklemeye başlamışlardı.

Eksi 30 derecedeki soğukta üzerinde uygun kıyafet olmayan Fritz Walter  ve yanındakiler Ukrayna’daki kampa ulaşmıştı. Kötü şartlar ve hava koşulları nedeniyle her gün yüzlerce esir hayatın Gözlerin uyumuyordu. 

Ukrayna’ya yetişmiş olan bu eserlerin arasında öyle bir isim bulunuyordu ki gözü kapalı olarak gittiği bu ölüm yolculuğundan ve daha sonra ülkesinin kaderini değiştireceğinden habersiz günlerini sefalet içerisinde geçiriyordu.

KAMPTA FARK EDİLİŞİ

Ukrayna esir kampındaki gardiyanlar gün içerisinde saatleri geçirebilmek adına kendi içerisinde futbol karşılaşmaları düzenliyor eğlenceli vakit geçirmeye çalışıyorlardı.  Oynanan bu futbolu ve gardiyanların eğlencelerini pür dikkat izleyen Efsane bir isim vardı o da Almanya milli takımının genç ve yetenekli futbolcusu Fritz Walter idi. 

Günlerce gardiyanların futbol oynamasını izleyen Walter  en sonunda içindeki futbol aşkına yenik düştü ve kendisinin de oynayıp oynayamayacağını sordu.  Gardiyanlar izin verdikten sonra oyuncunun göstermiş olduğu performans nedeniyle adeta hepsinin Nutku tutuldu.  bu kadar sefil bir hayat yaşarken eksi 30 derecedeki soğuğun altında doğru düzgün beslenemezken bile nasıl bu denli topa hâkim olabilir ve Kıvrak hareket edebilirdi?

Kamptaki Macar gardiyanlardan biri Çok geçmeden futbolcunun kim olduğunu fark etti ve ona Seslendi.  Kendisinin Almanya milli takımında futbol oynadığını Savaş öncesi Macaristan’ın Almanya ile yapmış olduğu karşılaşmada tribünlerden Onu izlediğini ve onun Fritz Walter olduğunu bildiğini söyledi. Walter Macaristan ağlarını 2 kez havalandırdığı karşılaşmadan günler sonra böyle bir durumda olacağını aklının ucundan bile geçiremezdi.

YETENEKLERİ WALTER’I KURTARDI

Ukrayna’da bulunan esir kampında günler süren bekleyişin ardından dondurucu Sibirya yolculuğunun günü gelip çatmıştı.  Herkes bir bir yola çıkarken sıranın Fritz Walter ve kardeşi Ludwig’e geldiği zaman Macar muhafız araya girdi ve 12 kişinin kendilerinden olduğunu gitmeyeceklerini söyledi. Yetenekli oyuncunun severek yaptığı şey olan futbol oynamanın kendisini böyle bir durumdan yani ölüme gitmekten kurtaracağını kimse aklının ucundan geçiremezdi.

Aylar Boyunca Ukrayna’daki esir kampında kalmaya ve âşık olduğu şeyi yaparak futbol oynamaya devam eden yetenekli oyuncu savaşın sona ermesinin ardından serbest bırakıldı ve ülkesine döndü.

Takvim yaprakları 1954 yılını gösterdiğinde kaybedilmiş olan Dünya Savaşı’nın buhranından henüz çıkmaya tam anlamıyla başaramamış olan Almanlar 34 yaşındaki Ve futbolu bırakmasına ramak kalmış olan efsane futbolcu Fritz Walter ile  isviçre’de düzenlenmiş olan Dünya Kupası’na katıldılar. Finalde kaderin cilvesi olarak tekrar Puskaslı Macaristan ile karşılaşan Almanya, 2-0 geriye düştüğü karşılaşmayı Fritz Walter’ın harika performansıyla 3-2 geri çevirmesini bildi ve tarihindeki ilk Dünya Şampiyonluğunu kazanmayı başardı.